Z kraju

Przegląd prasy: cudzoziemcy łatają dziurę w ZUS. Pracujących imigrantów szybko przybywa

Z kraju

Rzecznik ZUS: trzeba przyznać, że pracownicy zasługują na podwyżki
wideo 2/3

W ciągu roku liczba obcokrajowców w polskim systemie wzrosła do 380 tysięcy. To dobra wiadomość w przededniu obniżenia wieku emerytalnego - ocenia "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak pisze "DGP", liczba imigrantów, którzy pracując w Polsce odprowadzają składki na ubezpieczenie społeczne, skokowo rośnie. W ciągu roku zwiększyła się o 60 proc. Gazeta zwraca uwagę, że dzieje się tak za sprawą przyjeżdżających do Polski Ukraińców. Według nieopublikowanych jeszcze danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na koniec czerwca w systemie było ich ponad 270 tys. A jeszcze rok temu - jak czytamy w artykule - w ZUS zarejestrowanych było 147 tys. Ukraińców.

Wcześniej na emeryturę

Ekonomiści zwracają uwagę, że liczba pracowników z zagranicy odprowadzających składki pokrywa się z szacunkami liczby osób, które mogą odejść na emeryturę po wejściu w życie ustawy obniżającej wiek emerytalny. Od początku października znowu będzie można przejść na emeryturę w wieku 65 lat w przypadku mężczyzn i 60 lat w przypadku kobiet - przypomina "DGP". - Imigranci już w dużym stopniu uzupełniają ubytek osób w wieku produkcyjnym i jest szansa, że zapełnią część luki wynikającej z obniżenia wieku emerytalnego - mówi Piotr Bujak, główny ekonomista banku PKO BP, cytowany przez gazetę.

Jego zdaniem bez imigracji finanse miałyby nie lada kłopot, bo możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę może pozbawić firmy kilkuset tysięcy pracowników, którzy z osób płacących składki zamieniają się w grupę pobierającą świadczenia.

Autor: tol/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości