Z kraju

Najlepszy czas na zmianę pracy. Podpowiadamy, gdzie płacą najwięcej

Z kraju

Teraz panuje rynek pracownika. Sytuacja najlepsza od 25 lat

Teraz jest najlepszy czas na zmianę pracy a nawet kwalifikacji - tak dobrze na rynku nie było od ćwierćwiecza - podkreślają eksperci i podają przykłady, gdzie zarabia się najwięcej. Dla tych, którzy poszukują pracy sezonowej, także mają dobre informacje, bo oprócz tradycyjnych stanowisk w gastronomii, hotelarstwie, kąpieliskach, na zatrudnienie można liczyć w wielu innych sektorach.

- Dzisiaj takie branże, jak produkcja, logistyka otwierają specjalne rekrutacje na wakacje, bo liczą, że część z tych młodych ludzi, którzy mają przerwę w edukacji, "zahaczą się" u nich w firmach, bo mają takie niedobory pracowników - tłumaczył Andrzej Kubisiak z Work Service.

GDZIE JEST PRACA SEZONOWA?

Opiekunka do dzieci - 22,5 zł/godz. Hostessa - 16 zł/ godz. Pracownik call center - 15 zł/godz. Magazynier 13,5 zł/godz. Kelner - 11 zł/godz. Źródło: Work Service

Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes Virgin Mobile Polska, wskazuje na wartość dodaną takiego dorywczego zatrudnienia. - Przede wszystkim pokazuje swojemu przyszłemu pracodawcy, że "żadnej pracy się nie boi". Pokazuje, że jest determinacja, chęć do wykonania nawet czynności podstawowych - jeżeli nie ma się kwalifikacji do wyższych - to jest taka osoba, która będzie się rozwijać. Dużym plusem jest także coś, co trudno przeliczyć na pieniądze, bo to nie jest działalność za pieniądze - to jest działalność charytatywna. Oznacza gotowość do podejmowania wyzwań - mówiła Piotrowska-Oliwa.

Zupełnie nowy rynek

- Mamy coś, co moglibyśmy nazwać nowym rynkiem pracy. Od 25 lat nie mieliśmy tak dobrej sytuacji na rynku pracy. Przyzwyczailiśmy się z tym, że mamy problem bezrobocia. Dzisiaj mamy problem zupełnie inny - żeby znaleźć pracowników, żeby ta dostępność kadr na rynku się poprawiała - mówił Andrzej Kubisiak z Work Service. Kubisiak stwierdził, że jeśli prognoza ministerstwa rodziny pracy i polityki społecznej się sprawdzi i stopa bezrobocia sięgnie w 8,8 proc., to będą to wyniki najlepsze od 2008 roku.

- A gdyby spojrzeć na dane Eurostatu, to jesteśmy w pierwszej dziesiątce państw Unii Europejskiej, jeśli chodzi o stopę bezrobocia - mówił Kubisiak.

Nie tylko IT i finanse

Ekspert z Work Service wskazuje także, które sektory są najbardziej poszukiwane i najlepiej opłacane. Prócz typowych branż, takich jak centra usług biznesowych, finanse czy sektor IT, Kubisiak wymienia także wykwalifikowanych pracowników technicznych. - Spawacze, pracownicy budowlani, zbrojarze, brygadziści zmian - to są osoby, które mogą zarobić powyżej 5 tys. zł brutto, co pokazuje, że rynek pracy dla takich osób jest również atrakcyjny - opowiadał Kubisiak.

ATRAKCYJNE OFERTY PRACY

(miesięczne zarobki brutto) Konsultant medyczny 19 tys. zł Programista JAVA 16 tys. zł Spawacz - 6,8 tys. zł Zbrojarz - 5,9 tys. zł Źródło: Work Service, Antal, IT Kontakt To, że jest to rynek pracownika potwierdza Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes Virgin Mobile. Jej zdaniem taki trend jest obserwowany od wielu miesięcy, a im bardziej wykwalifikowanej kadry się szuka, tym trudniejsze jest to zadanie. - I tutaj to już niekoniecznie samo wynagrodzenie jest czynnikiem decydującym. Zaczyna mieć znaczenie szereg innych czynników - komfort pracy, atmosfera w pracy, zespół, w jakim się pracuje. Rzeczywiście pracownicy robią się bardziej wymagający - mówiła Grażyna Piotrowska-Oliwa.

Millenialsi i emigranci

Prezes Virgin Mobile zwraca także uwagę na millenialsów, którzy wbrew powszechnym opiniom stanowią bardzo dobrą kadrę. Choć pojawiają się coraz częściej zarzuty co do ich roszczeniowości, to jej zdaniem można ich odpowiednio ukształtować.

Jej zdaniem dobrym personelem mogą być także emigranci wracający z Wysp. - Ludzie, którzy wyjeżdżali do Anglii w dużej mierze byli to ludzie bardzo przedsiębiorczy, chcieli się dostosować do nowego środowiska, gotowe na wyzwania i z chęcią do nauki - oceniła Piotrowska-Oliwa.

Zachęcała także do tego, by nie przywiązywać się do jednego miejsca pracy. - W Polsce mamy takie przekonanie, że jak się zaczęło pracować w jednej firmie, to prawie do śmierci powinno się w niej pracować - ubolewała prezes Virgin Mobile.

Czas na zmiany

Zmiana branży, sposobu stylu pracy, zmiana sektora, to jest coś, co zdaniem prezes Virgin Mobile jest realne, o ile ma się otwartą głowę oraz chęci do pracy. Kubisiak wskazuje, że teraz panuje najlepszy czas na zmianę kwalifikacji, ponieważ pracodawcy z uwagi na braki kadrowe są bardziej elastyczni i są gotowi do tego, by ich wyszkolić. - Jeśli chociaż część Polaków z Wielkiej Brytanii byłaby skłonna do tego, by wrócić na polski rynek pracy, to będzie dla nas ogromny atut, ponieważ 80 proc. z nich, to osoby aktywne zawodowo. W Polsce - dla porównania - mamy 60 proc. takich ludzi - mówił Kubisiak.

Autor: ag//ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości