Przegląd prasy. Inżynier "twórcą". Firmy mają patent na duże podwyżki dla pracowników

Z kraju

DLR/wikimedia.org/(CC BY 3.0)Do zawodów twórczych zaliczają się nie tylko malarze czy pisarze, ale też informatycy, czy inżynierowie

Coraz więcej firm uzyskuje od skarbówki potwierdzenie, że mogą traktować pracowników jak twórców, dzięki czemu płacą im więcej na rękę - pisze w poniedziałek "Rzeczpospolita".

Jak podaje "Rzeczpospolita", zgodnie z najnowszymi interpretacjami fiskusa do zawodów twórczych zaliczają się nie tylko malarze czy pisarze, ale też informatycy, inżynierowie, pracownicy działu marketingu. Ich utwory to programy komputerowe, projekty instalacji czy strategie reklamowe.

Mniejsze koszty

Przy wypłacie dla takich pracowników uwzględnia się 50-proc. koszty, czyli państwo dostaje podatek tylko od połowy, a nie całości wynagrodzenia. Inżynier, który zarabia rocznie 100 tys. zł., z czego 60 tys. za stworzenie dzieła, może dzięki temu zyskać w ciągu roku ok. 8 tys. zł. - Ta podwyżka nie obciąża firmy - mówi Dominika Dragan-Berestecka, doradca podatkowy. "Rzeczpospolita" informuje, że przybywa firm, które planują wręcz zmianę całego systemu wynagrodzeń. Chcą odliczać 50-proc. kosztów we wszystkich działach, począwszy od honorariów członków zarządu, którzy opracowują strategię rozwoju, po księgowych czy kadrowych, tworzących plan finansowy czy strategię zatrudnienia.

Teraz panuje rynek pracownika. Sytuacja najlepsza od 25 lat. Zobacz materiał wideo:

Teraz panuje rynek pracownika. Sytuacja najlepsza od 25 lat

Autor: msz/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: DLR/wikimedia.org/(CC BY 3.0)