Coraz więcej Polaków stać na wakacyjny wyjazd

Z kraju

Wynajem samochodu na wakacje. Na co uważać?TVN24 BiS
wideo 2/5

Ponad 40 procent badanych Polaków deklaruje, że nie stać ich na tygodniowe wakacje poza domem. To więcej, niż wynosi średnia w Unii Europejskiej - wynika z zestawienia Eurostatu. Ale ten odsetek w naszym kraju spada.

Unijny urząd statystyczny sprawdził, jak wyglądają deklaracje mieszkańców poszczególnych państw członkowskich, jeśli chodzi o możliwość sfinansowania choć jeden raz w roku tygodniowego urlopu poza domem. "Dla wielu osób w UE lato oznacza wakacje i podróże. Jednak około 1/3 populacji UE (32,9 proc.) nie może sobie pozwolić na tygodniowy pobyt poza domem" - czytamy w raporcie. Sytuacja jest nieco gorsza w przypadku gospodarstw domowych z dzieckiem (34,6 proc. z nich deklaruje, że nie stać ich na tygodniowy wyjazd) niż osób samotnych lub bezdzietnych (31,3 proc. deklaracji).

Wyjazdy na wakacje

Odsetek populacji danego kraju, która deklaruje brak pieniędzy na sfinansowanie 7-dniowego pobytu poza domem, nie zawsze pokrywa się z poziomem zamożności. Na pierwszym miejscu w tabeli jest bogata Szwecja, gdzie tylko 8,2 proc. ankietowanych twierdzi, że nie stać ich na tygodniowy wyjazd. Na drugim miejscu jest Luksemburg (13,1 proc. - najbogatsze państwo w UE), dalej Dania (13,7 proc.), Finlandia (14,2 proc.) i Austria (15,4 proc.). W Estonii ok. 30 proc. społeczeństwa nie stać na tygodniowy urlop, w Czechach jest to 28,9 proc., a w Słowenii 26,9 proc. Z kolei gorzej niż Polacy (41 proc.) swoją sytuację pod względem możliwości spędzania urlopów widzą Irlandczycy (42 proc.), Włosi (45,2), Portugalczycy (47,2), czy Grecy (53,7 proc.), zaś na szarym końcu zestawienia znaleźli się Rumuni (66 proc.), Chorwaci (62,8 proc.) i Bułgarzy (56,4 proc.).

Polska znalazła się wśród krajów, w których odnotowano bardzo dużą poprawę sytuacji w ostatnich pięciu latach. W porównaniu z 2011 rokiem różnica wynosi 19,3 punktu procentowego.

Największy skok zanotowano w przypadku Łotwy, gdzie jeszcze w 2011 roku ponad 63 proc. ankietowanych mówiło, że nie może sobie pozwolić na tydzień wyjazdowego urlopu. Na przestrzeni pięciu lat odsetek ten stopniał do 37,1 proc.

Możliwość sfinansowania choć jeden raz w roku tygodniowego urlopu poza domemEurostat

Autor: ps//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia (CC BY-SA 3.0) | Ashley Burton