Polacy nie wierzą w godną emeryturę? Coraz więcej odkładają sami

Z kraju

ShutterstockPolacy nie wierzą w emrytury z ZUS?

Coraz więcej Polaków oszczędza na emeryturę na własną rękę. W ubiegłym roku wzrosła liczba założonych nowych rachunków w ramach Indywidualnych Kont Emerytalnych i Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego.

Najnowsze dane Komisji Nadzoru Finansowego dotyczące nowych rachunków zakładanych w Indywidualnych Kontach Emerytalnych (IKE) oraz Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) wskazują na to, że coraz więcej Polaków przestaje wierzyć, że otrzyma godną emeryturę z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Coraz więcej

W 2015 roku Polacy założyli 65 795 nowych rachunków w IKE oraz 91 842 nowe konta w IKZE. To duży wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem. W 2014 roku nowy rachunek w IKE założyło 47 661 osób, a w IKZE 63 331 osoby. Oznacza to, że rok do roku liczba nowych rachunków wzrosła odpowiednio o ponad 27 proc. i 31 proc.

To, że wzrost jest duży widać szczególnie mocno, gdy porównamy dane z 2013 i 2014 roku. Na koniec 2013 roku ogółem w IKE oszczędzało 817,6 tys. osób. Rok później było to 824,4 tys. osób. Zatem wzrost to zaledwie 6,8 tys. osób, czyli 0,8 proc. Natomiast różnica w nowych rachunkach IKE między rokiem 2014 a 2015 to ponad 18 tys.

Zabraknie pieniędzy?

Dane KNF pokazują, że do samodzielnego oszczędzania na emeryturę przekonuje się coraz więcej osób. Kolejne mogą zachęcić prognozy ZUZ-u, który wyliczył, że w przypadku obniżenia wieku emerytalnego (co obiecuje rząd PiS) w ciągu pięciu lat na emerytury i renty zabraknie od 250 do 400 mld złotych. Efektem ogromnej dziury w budżecie ZUS-u mogą być np. bardzo niskie emerytury.

Co to jest?

IKE oraz IKZE stanowią formę indywidualnego dobrowolnego oszczędzania na emeryturę w ramach III filaru. W odróżnieniu od ZUS-u i OFE pieniądze z IKE oraz IKZE są własnością klientów i mogą być w każdej chwili wypłacone. Do oszczędzania w trzecim filarze zachęcają ulgi podatkowe. Osoby oszczędzające w IKE nie zapłacą tzw. podatku Belki jeśli wypłacą oszczędności po 60 roku życia (lub gdy wcześniej będą miały uprawnienia emerytalne). Natomiast do oszczędzania w IKZE zachęca fakt, że już teraz środki wpłacane w danym roku na IKZE można odliczyć od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych i pomniejszać płacony podatek. Dodatkowo, wypłaty z konta IKZE, po osiągnięciu ustawowego wieku 65 lat są opodatkowane jedną, zryczałtowaną 10-proc. stawką podatku. Wypłata z zachowaniem korzyści podatkowych następuje po osiągnięciu wieku 65 lat oraz pod warunkiem dokonywania wpłat na IKZE w co najmniej 5 latach kalendarzowych. Podobnie jak w wypadku IKE oszczędzający może zwrócić się z wnioskiem o wcześniejszy zwrot środków zgromadzonych na koncie IKZE, ale podlega on wówczas wyższemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym – stawki według skali podatkowej.

Jak odłożyć na emeryturę?TVN2 Biznes i Świat

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl,

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock