Takiego wyniku jeszcze nie było. Zastrzyk pieniędzy dla ZUS

Z kraju

Ukraińcy wspomagają polskie firmyTVN24 BiS
wideo 2/5

Liczba obcokrajowców płacących składki na ZUS przekroczyła w drugim kwartale 2018, po raz pierwszy w historii, pół miliona i wyniosła 541 tysięcy. To oznacza wzrost o 43 procent w stosunku do danych z połowy ubiegłego roku. Najliczniejszą grupę stanowią Ukraińcy.

Liczba ubezpieczonych w Polsce Ukraińców sięgnęła w drugim kwartale bieżącego roku 403 239. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku jest to wzrost o 41,7 proc.

"Silne wzrosty liczby ubezpieczonych obcokrajowców odzwierciedlają legalizację ich pobytu w Polsce i zmianę charakteru migracji na bardziej trwały, co jest wsparciem dla bieżącej sytuacji finansów publicznych" - ocenili w komentarzu analitycy PKO BP. Więcej osób płacących składki oznacza bowiem więcej środków na bieżącą wypłatę emerytur. Z danych ZUS wynika, że drugą najliczniejszą grupę cudzoziemców płacących składki stanowią Białorusini - 29 691 osób, a trzecią Wietnamczycy - 8170 osób.

Zarobki Ukraińców

Główną przyczyną migracji Ukraińców do Polski jest różnica w poziomie wynagrodzeń. Jak wynika z raportu firmy Personnel Service, płace Ukraińców w Polsce są nawet pięć razy wyższe niż na tych samych stanowiskach w ich ojczyźnie.

Największe różnice w płacach są w budownictwie, gdzie polska pensja jest nawet o 390 procent wyższa od ukraińskiej.

Niemal cztery razy więcej Ukrainiec zarobi w Polsce jako kasjer lub sprzedawca i ponad trzy razy więcej w transporcie i logistyce.

Autor: tol//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock