Z kraju

Przegląd prasy. Polacy wolą wolny weekend niż pieniądze. "Już się w miarę dorobili"

Z kraju

ShutterstockWolna czy pracująca niedziela? Takiego wyboru nie mają pracownicy wielu branż

W ciągu 10 lat aż o jedną trzecią zmniejszyła się liczba Polaków, którzy często pracują w niedzielę. W większości krajów UE jest wręcz odwrotnie - pisze w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna".

Skąd ta zmiana?

- Polacy już się w miarę dorobili. Dlatego nie gonią tak jak dawniej za każdym zajęciem w każdym dniu, aby dołożyć do portfela 200-300 złotych - uważa profesor Janusz Czapiński, autor badania "Diagnoza Społeczna".

Mamy więcej

Wzrost naszej zamożności jest niewątpliwy. Przeciętny dochód na jedną osobę w gospodarstwie domowym, obejmujący nie tylko zarobki z pracy, lecz także inne, np. związane z wynajmowaniem mieszkania, wzrósł realnie w latach 2005-2015 aż o 47 proc. Natomiast depozyty w bankach zwiększyły się w tym czasie ponad trzykrotnie - do 646 mld zł. - A im więcej mamy oszczędności i bieżących dochodów, tym bardziej chce się zrobić z nich użytek dla własnej przyjemności. Bardziej cenimy czas wolny - dodaje prof. Henryk Domański, socjolog z PAN.

Statystyki

W 2015 roku według Eurostatu 7,1 proc. Polaków w wieku 15-64 lat pracowało co najmniej dwie niedziele w miesiącu. W UE mniejszy odsetek pracujących w niedzielę jest tylko na Węgrzech i w Portugalii. W 2005 roku było to 12,6 proc.

Wolna czy pracująca niedziela? Takiego wyboru nie mają pracownicy wielu branż. Zobacz materiał wideo:

Niedziela w pracy. Wiele osób nie ma wyborutvn24

Autor: msz/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock