Co z rekompensatami za wyższe rachunki? Ministerstwo odpowiada

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Wypowiedzi Sasina na temat rekompensat za podwyżki cen prąduTVN24, Radio Zet, RMF FM
wideo 2/5
TVN24, Radio Zet, RMF FMWypowiedzi Sasina na temat rekompensat za podwyżki cen prądu

Kontrolowane przez państwo spółki złożyły do Urzędu Regulacji Energetyki wnioski o kolejne podwyżki cen energii. Co z zapowiadanymi przez rząd rekompensatami dla odbiorców indywidualnych?

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Na początku roku Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził podwyżki wszystkim z czterech kontrolowanych przez państwo sprzedawców. Zgodnie z zatwierdzonymi taryfami ceny dla klientów PGE Obrót wzrosły wówczas średnio o 11,6 procent, Enei - 12,2 proc., Energi - 11,3 proc., a Tauronu o 12,9 proc. Wyższe stawki za energię elektryczną wprowadziła także spółka innogy, która sama kształtuje cennik.

Teraz do URE trafiły kolejne dokumenty Enei, Energi, PGE oraz Taurona w sprawie taryf. Spółki niechętnie informują o szczegółach wniosków, ale wiceprezes PGE Paweł Strączyński w rozmowie z Parkiet TV przyznał, że spółka liczy na kilkunastoprocentowe podwyżki stawek.

"Podwyżki dla indywidualnych odbiorców nie będzie"

Tymczasem rząd zapowiadał rekompensaty dla odbiorców indywidulanych. - Podwyżki dla indywidualnych odbiorców nie będzie zapowiadał w grudniu 2019 roku w RMF FM minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Na początku tego roku w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 minister wyjaśniał, że "zasada będzie taka, że po końcu roku, kiedy (...) będziemy mogli określić, ile więcej polska rodzina zapłaciła za prąd, zrekompensujemy tę różnicę".

Wypowiedzi Sasina na temat rekompensat za podwyżki cen prądu13.01 | Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin o rekompensatach za podwyżki cen prądu.TVN24, Radio Zet, RMF FM

W lutym opublikowany został nawet projekt ustawy w tej sprawie. Zamiast zapowiadanej wcześniej pełnej rekompensaty dla wszystkich klientów indywidualnych, w projekcie znalazły się próg dochodowy i ograniczenie kwotowe. Z projektu wynikało, że zwrot kosztów podwyżki będzie wynosił, w zależności od zużycia, od 34 do 306 zł. Wcześniej wicepremier mówił, że "intencja jest taka, by rzeczywiście 100 procent nadpłaty w stosunku do zeszłego roku zrekompensować".

Projekt jednak trafił do zamrażarki, a we wrześniu tego roku Jacek Sasin deklarował już jedynie, że "rekompensaty będą wtedy, kiedy zdecyduje o tym rząd". - Ja namawiałbym rząd i ministra klimatu, żeby ten projekt stał się faktem - mówił w RMF FM.

Ministerstwo odpowiada

O kwestie rekompensat za wzrost cen prądu zapytaliśmy Ministerstwo Klimatu i Środowiska, w którego kompetencjach znalazły się ewentualne działania w tym zakresie.

"Ze względu na tegoroczną reorganizację struktur Ministerstwa Aktywów Państwowych i przeniesienie działu energia do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, projekt został ponownie poddany pod analizę uwarunkowań prawnych i regulacyjnych" - czytamy w przesłanym nam komunikacie.

"W ramach powyższych analiz uznano, że potrzebne jest wypracowanie całościowego podejścia do wyzwań związanych z kosztami ponoszonymi przez odbiorców końcowych energii elektrycznej. Proponowane rozwiązanie powinno być kompleksowe i systemowe, zorientowane na zastosowanie w horyzoncie długoterminowym (wieloletnim). Przede wszystkim jednak ma być skoncentrowane na potrzebach najbardziej wrażliwych odbiorców energii elektrycznej" - napisano.

MKiŚ podkreśliło, że obecnie trwają prace nad wdrożeniem dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/944/WE z dnia 5 czerwca 2019 r. w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej.

"Dyrektywa obliguje państwa członkowskie do wprowadzenia nowych rozwiązań w zakresie odbiorców wrażliwych i redukcji ubóstwa energetycznego. Priorytetem jest tutaj wzmocnienie pozycji odbiorcy wrażliwego. W tym celu, w projekcie zaproponowana zostanie modyfikacja zasad przyznawania dodatku energetycznego tak, aby stanowił on realne narzędzie minimalizowania ubóstwa energetycznego oraz wzmocnienie ochrony odbiorców wrażliwych mechanizmami wsparcia niefinansowego" - napisano.

Resort zaznaczył, że prace nad nowelizacją ustawy Prawo energetyczne w oparciu o założenia dyrektywy 2019/944 pozwolą na opracowanie i wprowadzenie "rozwiązań identyfikujących oraz kierujących wsparcie w kierunku osób najuboższych, dla których zaspokojenie podstawowych potrzeb energetycznych stanowi istotny problem".

Ministerstwo podkreśliło, że w najbliższym czasie zostanie skierowany wniosek o wpis projektu do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu. Resort klimatu nie poinformował o szczegółach planowanych rozwiązań.

Autor:mp/dap

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock