Podatek handlowy zablokowany. "Wprowadzacie ludzi w błąd"

Z kraju

tvn24bis.plPodatek handlowy zablokowany. "Jest niezgodny z prawem unijnym"

Już w czasie kampanii wyborczej ostrzegaliśmy, że podatek handlowy jest niezgodny z prawem unijnym. PiS wprowadził podatek wiedząc, że oszukuje swoich wyborców - mówiła Izabela Leszczyna z PO. - Polscy sklepikarze nie zapłacą dodatkowego podatku - uspokajał Krzysztof Łapiński z PiS.

Krzysztof Łapiński z Prawa i Sprawiedliwości mówił w TVN24 BiS, że podatek handlowy miał służyć m.in. wyrównaniu szans w branży handlowej, a także przynieść wpływy do budżetu państwa.

Kontrowersje

- To miało wyrównać konkurencję. W ustawie jest dość jasny podział na wpływy. Sama Komisja Europejska nie mówi, że podatek handlowy jest czymś niedopuszczalnym. Są pewne kontrowersje dotyczące dwóch stawek. Mam nadzieję, że wszystko zostanie wyjaśnione - mówił Krzysztof Łapiński. Izabela Leszczyna, była wicepremier finansów z Platformy Obywatelskiej mówiła, że progresja podatkowa jest niezgodna z traktatem regulującym funkcjonowanie Unii Europejskiej. - To partia rządząca powinna wiedzieć. Dla mnie pytanie jest takie: czy to jest cynizm? Czy też dyletanctwo? Jednak ani jedna, ani druga cecha chwały partii rządzącej nie przynosi. Mówiliśmy w czasie kampanii wyborczej, że taki podatek jest niezgodny z prawem unijnym. Owszem progresja jest dopuszczalna, ale w podatku dochodowym. Natomiast wyższe przychody nie oznaczają wyższych dochodów - mówiła Leszczyna i dodała, że minister finansów ma dwa wyjścia z tej sytuacji.

- Wycofanie podatku i przyznanie się do tego, że w kampanii wyborczej tylko chcieliśmy zdefiniować wroga, czyli hipermarkety albo wprowadzamy jednolitą stawkę podatku dla wszystkich, co oznacza, że pani z warzywniaka i pan z osiedlowego sklepu też zapłacą ten podatek - wyjaśniła.

Oszustwo wyborcze?

Zdaniem Łapińskiego Komisja Europejska różnie traktuje różne państwa. - KE powinna się dokładnie przyjrzeć temu, co działo się w Luksemburgu, kiedy premierem był obecny szef KE Jean-Claude Juncker - mówił Łapiński.

Według Izabeli Leszczyny Prawo i Sprawiedliwość świadomie wprowadziło niezgodny z unijnym prawem podatek oszukując swoich wyborców. - Wprowadzacie ludzi w błąd mówiąc, że hipermarkety w ogóle podatku nie płacą. Otóż one płacą podatki - mówiła była wiceminister finansów.

Łapiński przekonywał, że należy poczekać na ostateczne wyjaśnienie tego tematu, bo może okazać się, że rząd wycofał się z podatku, a wszystko jest w porządku. - Poczekajmy na to, co do powiedzenia ma KE i jak będzie wyglądała korespondencja miedzy KE a rządem - mówił polityk PiS i dodał, że z pewnością nie dojdzie do takiej sytuacji, że polscy, mali sklepikarze zapłacą jakiś dodatkowy podatek. - Proszę się o to nie martwić - uspokajał.

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl.

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: