Przegląd prasy: Odpoczynek zamiast biesiady przy stole. Polacy wyjeżdżają na Wielkanoc

Z kraju

Z plecakiem przez świat. Jak podróżować tanio?tvn24bis
wideo 2/4

Już co szósty Polak w czasie Wielkanocy nie świętuje z rodziną, tylko woli wyjechać na wycieczkę - informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

Według badania CBOS sprzed trzech lat jeszcze dekadę temu uczestnictwo w porannej mszy rezurekcyjnej deklarowało 66 proc. respondentów, obecnie zaś jest to już mniej niż połowa pytanych. Spadek na poziomie 9 proc. dotyczy też udziału w obchodach Triduum Paschalnego - pisze "Rzeczpospolita".

Przyczyny wyjazdów

Czas świąt nadal postrzegamy jako wydarzenie rodzinne: dwie trzecie z nas zamierza spędzić Wielkanoc w gronie najbliższych.

Ale już co szósty Polak woli wyjechać w góry, nad morze, a nawet za granicę. Szczególnym powodzeniem cieszą się egzotyczne kurorty, np. w Maroku lub na Malcie, ale równie chętnie wyjeżdżamy do Barcelony lub Rzymu - podaje gazeta. Według "Rz", powodem zerwania z tradycją jest przede wszystkim powolna, choć postępująca, laicyzacja społeczeństwa i odchodzenie od praktyk religijnych, a także chęć wypoczynku, jaką umożliwia ucieczka od świątecznych przygotowań.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock