Co oznaczają symbole na skorupkach jajek? Sprawdź, zanim kupisz

Z kraju

Ile Polaków kosztuje Wielkanoc?tvn24bis
wideo 2/6

Jajka są nieodłącznym elementem wielkanocnego stołu. Podczas świątecznych zakupów powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na ich cenę, ale także na nadrukowane na skorupkach symbole. Jak je czytać, wyjaśniamy poniżej.

Na każdym jajku znajduje się kod. Przykładowa kolejność liter "X-YY-ZZZZZZZZ".

Informacja "X" w postaci cyfry określa metodę chowu: 0 – ekologiczny, 1 – wolny wybieg, 2 – ściółkowy, 3 - klatkowy. Następnie kod "YY" symbolizuje kraj pochodzenia jaja, w naszym kraju będzie to PL. "ZZZZZZZZ" – to weterynaryjny numer, pozwalający zidentyfikować producenta. Na ten numer składają się po dwie cyfry: kod województwa, kod powiatu, kod zakresu działalności, kod firmy w powiecie.

Oznaczenia wagi i jakości

Jajka klasyfikuje się także według ich wagi:

XL – bardzo duże: 73 g i więcej, L – duże: od 63 g do 73 g, M – średnie: od 53 g do 63 g, S – małe: poniżej 53 g. Oprócz tego występują klasy jakościowe jaj: Klasa A – świeże jajka, czyli te, które znajdziemy w sklepach. Skorupka nie jest popękana, a białko jest płynne i klarowne, Klasa A - ekstra – to jajka najświeższe, nie starsze niż siedem dni od daty pakowania. Takie jajka są trudno dostępne w większych sklepach, uchodzą za rarytas, Klasa B – to jajka drugiej klasy, klasa C – jajka przemysłowe, które nie nadają się do sprzedaży detalicznej.

Kupując jajka musimy też zwrócić uwagę na opakowanie, na którym powinna znaleźć się: data minimalnej trwałości, która nie powinna przekraczać 28 dni.

Autor: kp / Źródło: TVN24 BiS