Z kraju

Hillary Clinton zastąpi Baracka Obamę? Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Z kraju

Hillary Clinton ogłasza start w wyborach prezydenckich
TVN24 BiSHillary Clinton ogłasza start w wyborach prezydenckich

Hillary Clinton startuje w wyścigu o fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych. W TVN24 Biznes i Świat sprawdzamy, jakie ma szanse na zastąpienie Baracka Obamy. Przyglądamy się też światowym wydatkom na zbrojenia, a także rozmowom w Berlinie na temat Ukrainy.

Po miesiącach spekulacji była sekretarz stanu USA Hillary Clinton oficjalnie ogłosiła w niedzielę, że startuje w wyborach prezydenckich w 2016 r. Zwracając się głównie do klasy średniej Clinton zapewniła, że "chce być przywódcą zwykłych Amerykanów".

Zastąpi Obamę?

67-letnia Clinton, żona Billa Clintona, prezydenta USA w latach 1993-2001, po raz drugi podejmie walkę, by zostać pierwszą kobietą prezydentem Stanów Zjednoczonych. W 2008 roku przegrała batalię o nominację Partii Demokratycznej z Barackiem Obamą. Na antenie TVN24 Biznes i Świat sprawdzimy, jak amerykanie zareagowali na kandydaturę Clinton, a ekspertów spytamy, jakie ma szanse elekcję.

Co z Ukrainą?

Dziś w Berlinie spotkają się szefowie dyplomacji Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji, czyli tzw. normandzkiej czwórki, na którym będą omawiać realizację porozumień z Mińska ws. konfliktu w Donbasie. W TVN24 Biznes i Świat relacjonujemy najważniejsze informacje na ten temat. Sprawdzimy również, jakie będą konsekwencje dzisiejszych rozmów.

W Berlinie o Ukrainie
W Berlinie o Ukrainie TVN24 BiS

Mniej na zbrojenia

Sprawdzimy również dlaczego spadają światowe wydatki na zbrojenia. Ekspertów zapytamy m.in. o to, czy w obliczu groźby wybuchu nowej wojny trend nie powinien być przeciwny? Będziemy również rozmawiać na temat bezpieczeństwa państw NATO, które znajdują się najbliżej Rosji. Wszystko po wczorajszych słowach prezydenta Estonii Toomasa Ilvesa, który wezwał NATO do zwiększenia liczebności wojsk w swym kraju. W wywiadzie dla "Daily Telegraph" przyznał, że wojska rosyjskie, stacjonujące tuż przy granicy z Estonią, mogłyby w ciągu czterech godzin wkroczyć do Tallina.

Świat tnie wydatki na zbrojenia
Świat tnie wydatki na zbrojeniaTVN24 BiS

Papież kontra Ankara

Tureckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że wzywa na konsultacje ambasadora Turcji przy Watykanie, Mehmeta Pacaciego, po słowach papieża Franciszka, który określił rzeź Ormian sprzed 100 lat na terenie imperium osmańskiego jako "pierwsze ludobójstwo XX wieku". W TVN24 Biznes i Świat zapytamy ekspertów dlaczego słowa papieża Franciszka są tak nerwowo odbierane przez turecki rząd i przywódców.

Bezpieczne wakacje?

Terrorystyczne ataki na kenijski uniwersytet w Garissie i muzeum Bardo w Tunisie mogą okazać się zabójczym ciosem dla branży turystycznej. Na antenie TVN24 Biznes i Świat sprawdzimy, gdzie na wakacje wybierają się Polacy i czy najpopularniejsze kierunki zawsze są bezpieczne.

Autor: msz//bgr / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości