Co dalej z fuzją polskich gigantów? Komisja Europejska odroczyła decyzję

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Zmiany w zarządzie PKN Orlen
Zmiany w zarządzie PKN Orlentvn24
wideo 2/3
tvn24PKN Orlen

Do 22 lipca wydłużono czas na podjęcie decyzji w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem, powodem jest złożenie przez polską spółkę nowych propozycji środków zaradczych - poinformowała we wtorek Komisja Europejska.

"Strony przedstawiły zmienione zobowiązania i tymczasowy termin podjęcia decyzji przez Komisję upływa 22 lipca 2020 r." - poinformowały służby prasowe Komisji.

"Jesteśmy w stałym kontakcie z Komisją Europejską. Przedstawiliśmy poważną propozycję środków zaradczych. Rozumiemy, że Komisja potrzebuje więcej czasu na ich analizę. Traktujemy to jako pozytywny sygnał dla realizowanej transakcji" - napisał na Twitterze prezes Orlenu Daniel Obajtek.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Test rynkowy

Orlen już na początku maja przesłał do Brukseli propozycje ustępstw, tak by Komisja zgodziła się na jego połączenie z Lotosem. Środki zaradcze, jak określane to jest w języku prawniczym, zostały poddane tzw. testowi rynkowemu. Żadna ze stron nie informuje o jego wynikach, ale w poniedziałek Orlen złożył kolejny pakiet zmian.

Wcześniej termin wydania decyzji przez KE upływał 30 czerwca. Z uwagi na złożenie nowego pakietu środków zaradczych termin ten przedłużył się o dodatkowe 15 dni roboczych.

Z wcześniejszych informacji wynika, że Komisja ma obawy, że połączenie Orlenu i Lotosu, dwóch spółek, które jako jedyne zajmują się w Polsce rafinerią ropy naftowej, może m.in. zaszkodzić konkurencji na rynkach hurtowej i detalicznej sprzedaży paliwa.

Proces trwa ponad dwa lata

Proces przejęcia kapitałowego Grupy Lotos został zainicjowany w lutym 2018 r., podpisaniem listu intencyjnego ze Skarbem Państwa, który posiada w gdańskiej spółce 53,19 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. W kwietniu 2018 r. w Grupie Lotos rozpoczął się proces due dilligence, czyli badanie jej kondycji handlowej, finansowej, prawnej i podatkowej pod kątem przejęcia.

Następnie w lipcu 2019 r. PKN Orlen złożył w KE formalny wniosek o zgodę na koncentrację. Z kolei w sierpniu 2019 r. podpisane zostało porozumienie pomiędzy koncernem a Skarbem Państwa i Grupą Lotos "określające ramową strukturę transakcji przejęcia gdańskiej spółki".

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Orlen

Pozostałe wiadomości