Gigantyczne przejęcie śmieci w Mławie. "Jesteśmy otwarci na chiński kapitał"

Z kraju

Wikipedia (CC BY SA 3.0) | www.mlawa.plSpółka China Everbright kupiła za 123 mln euro większościowy pakiet udziałów w spółce Novago z Mławy

Spółka China Everbright kupiła za 123 mln euro większościowy pakiet udziałów w spółce Novago z Mławy - jednym z czołowych podmiotów przetwarzania odpadów. - To największa dotychczas chińska inwestycja w Polsce - poinformował wiceminister rozwoju Radosław Domagalski-Łabędzki.

Podpisanie umów odbyło się w Miejskim Domu Kultury w Mławie. - Ta inwestycja dokonana niespełna trzy miesiące po wizycie przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga w Warszawie pokazuje, że deklaracja chęci zacieśnienia relacji gospodarczych z Chinami powoli się materializuje - powiedział wiceminister rozwoju Radosław Domagalski-Łabędzki.

Chińska inwestycja

Wiceminister zaznaczył, że jest to największa dotychczas chińska inwestycja w Polsce i zarazem największa akwizycja w branży ochrony środowiska w Europie Środkowo-Wschodniej.

- Mam nadzieję, że inwestycja będzie realizowana z korzyścią dla tej firmy - powiedział i wyraził nadzieję, że transakcja przyciągnie też inne inwestycje. - Jesteśmy otwarci na chiński kapitał - dodał Radosław Domagalski-Łabędzki. Spółka Novago powstała w 1992 r. Oprócz zbiórki i składowania odpadów komunalnych, specjalizuje się w kompleksowym ich przetwarzaniu, recyklingu i produkcji paliwa alternatywnego RDF uzyskiwanego z odpadów. Wytwarza też energię elektryczną i cieplną w elektrociepłowniach kogeneracyjnych.

Energia z odpadów

Novago zatrudnia ok. 400 osób i ma 6 zakładów produkcyjnych, w których w 2015 r. przetworzono 890 tys. ton odpadów. W tym czasie przychody spółki wyniosły 135 mln zł, czyli ok. 30 mln euro. China Everbright International Limited będzie mieć teraz 97,12 proc. udziałów w Novago. Dalsze 2,88 proc. udziałów pozostanie własnością miasta Mława, gdzie nadal zlokalizowana będzie siedziba spółki. China Everbright International Limited jest jednym z największych podmiotów ochrony środowiska w Chinach, w tym w dziedzinie ekologicznych technologii. Jednym z głównych segmentów jej działalności jest pozyskiwanie energii z odpadów - przy potencjale przetworzenia ok. 13,8 mln ton odpadów w ciągu roku, może ona wytworzyć nawet 4,1 mld kWh prądu. China Everbright International Limited, przy kapitalizacji na poziomie 4,2 mld euro, jest spółką notowaną na giełdzie w Hong Kongu.

Polsko-chiński sukces

- Połączenie tych dwóch energii: mławskiej oraz chińskiego biznesu międzynarodowego to recepta na wspaniały sukces – powiedział podczas uroczystości, cytowany w komunikacie Urzędu Miasta, burmistrz Mławy Sławomir Kowalewski. - Nasza nazwa jest bardzo znacząca (ever – wieczny, bright – jasny). Mam nadzieję, że współpraca między Novago a China Everbright oraz między Chinami a Polską będzie miała właśnie świetlaną przyszłość – podkreślił Liu Jun, zastępca dyrektora generalnego China Everbright Group. Dyrektor Programów Partnerstwa Prywatno-Publicznego przy ONZ Hamilton William Geoffrey uznał, że przejęcie Novago przez China Everbright International Limited to "bardzo mądra forma współpracy gospodarczej". - Chiny pomogą swoją technologią, doświadczeniem i infrastrukturą – dodał.

Miejsca pracy

Zdaniem wiceministra, chiński kapitał chce przejmować pewne zasoby, które już są na rynku. - Dopóki inwestycje oceniamy jako bezpieczne i korzystne z punktu widzenia gospodarki, wszystko jest w porządku. Novago jest bez wątpienia liderem w swojej branży, ale stosowane przez nią technologie będą rozwijane przez chińskiego inwestora, zaś regionalnie firma nabierze na wartości, powstaną - tak się spodziewamy - tzw. dobre miejsca pracy, czyli te oparte na wiedzy - zaznaczył wiceminister. W czerwcu prezydent Andrzej Duda i Xi Jinping podpisali wspólne oświadczenie ws. ustanowienia wszechstronnego strategicznego partnerstwa między Polską a Chinami. Xi Jinping uczestniczył wówczas w Międzynarodowym Forum Nowego Jedwabnego Szlaku i IV Polsko-Chińskim Forum Regionów.

21.06.2016 Kołodko: Chiny zbudowały potęgę na imitacji:

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 3.0) | www.mlawa.pl