TVN24 Biznes | Z kraju

SMS-y z fałszywą informacją. Ostrzeżenie przed nową kampanią oszustów

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Tak oszust próbował przekonać policjanta do zainstalowania programu do zdalnego sterowania komputerem
Tak oszust próbował przekonać policjanta do zainstalowania programu do zdalnego sterowania komputeremtvn24.pl, policja Lubin
wideo 2/4
tvn24.pl, policja LubinTak oszust próbował przekonać policjanta do zainstalowania programu do zdalnego sterowania komputerem

CERT Polska ostrzega przed oszustami, którzy informują o rzekomym wszczęciu egzekucji komorniczej z tytułu zadłużenia w PGE. Jak wskazano, celem przestępców jest przechwycenie danych logowania do bankowości internetowej.

Zespół CERT Polska w poniedziałek opublikował ostrzeżenie na Twitterze. "Uwaga! Oszuści wysyłają SMS-y o rzekomym wszczęciu egzekucji komorniczej z tytułu zadłużenia w PGE. W treści wiadomości znajduje się link prowadzący do fałszywego panelu podszywającego się pod Wasz bank" - czytamy we wpisie.

Przedstawiciele CERT Polska wskazali, że celem przestępców jest przechwycenie danych logowania. Jednocześnie zaapelowali, by zachować czujność.

CERT Polska został powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w internecie. Zespół działa w strukturach Państwowego Instytutu Badawczego – Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK).

Oszuści podszywają się pod banki

Przed fałszywymi SMS-ami od oszustów przestrzegaliśmy już wielokrotnie. Kilka dni temu informowaliśmy o oszustach podszywających się pod Santander Bank Polska. Cyberprzestępcy wysyłają SMS-y z informacją o rzekomym bonusie w wysokości 500 złotych.

W ostatnich tygodniach oszuści podszywali się też pod firmę InPost. Oszuści wysyłają wiadomości SMS z informacją o rzekomej konieczności uregulowania należności. Ponadto CERT Polska i Ministerstwo Finansów niedawno ostrzegały przed wiadomościami SMS z prośbą o wypełnienie ankiety. W ten sposób cyberprzestępcy chcą wyłudzić dane osobowe, kusząc zarobkiem w postaci 250 złotych za wypełnienie formularza.

Na celowniku oszustów są również klienci innych dużych banków. mBank ostrzegał przed wiadomościami SMS z linkiem do fałszywej strony banku. Wcześniej CSIRT KNF informował o cyberprzestępcach podszywających się pod ING Bank Śląski oraz BNP Paribas.

Z kolei w kwietniu PKO BP ostrzegał przed oszustami podszywającymi się pod bank i wysyłającymi fałszywe wiadomości do klientów. Kliknięcie w zawarty w wiadomości załącznik mogło spowodować zainstalowanie złośliwego oprogramowania.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości