W sklepach coraz taniej. Ale Szczurek nadal liczy na wzrosty cen

Z kraju

ShutterstockCeny znów spadają

W trzecim kwartale ceny spadły o 0,4 proc. w stosunku do drugiego kwartału, natomiast w stosunku do września 2009 roku wzrosły we wrześniu 2015 roku o 10,1 proc. - wynika z danych podanych w czwartek przez Główny Urząd Statystyczny.

GUS, obok danych w ujęciu miesiąc do miesiąca oraz rok do roku, ogłosił w czwartek informacje o zmianach cen towarów i usług konsumpcyjnych w różnych innych ujęciach.

Jest taniej

I tak, według danych urzędu, wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w III kwartale 2015 r. w stosunku do II kwartału 2015 r. wyniósł 99,6 (spadek cen o 0,4 proc.). Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszych trzech kwartałach 2015 roku w stosunku do pierwszych trzech kwartałów 2014 r. wyniósł 98,9 (spadek cen o 1,1 proc.).

Usługi droższe

Natomiast wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem we wrześniu 2015 r. w stosunku do września 2009 r., czyli w ciągu ostatnich sześciu lat, wyniósł 110,1 (wzrost cen o 10,1 proc). Z kolei wskaźnik cen towarów nieżywnościowych trwałego użytku w III kwartale 2015 r. w stosunku do II kwartału 2015 r. wyniósł 99,7 (spadek cen o 0,3 proc) - podał Główny Urząd Statystyczny.

Zgodnie z opublikowanym po raz pierwszy na początku października eksperymentalnym, tzw. szybkim szacunkiem inflacji, ceny we wrześniu 2015 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 0,2 proc., a w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku obniżyły się o 0,8 proc.

Deflacja ustąpi

Dane te zaskoczyły ekonomistów, którzy spodziewali się deflacji na poziomie 0,6 proc. w ujęciu rocznym i utrzymaniu cen w ujęciu miesięcznym. Eksperci tłumaczyli inny od oczekiwanego wynik spadkiem cen paliw w związku z utrzymującymi się na niskim poziomie cenami surowców. Minister finansów Mateusz Szczurek powiedział w czwartek dziennikarzom, że deflacja powinna ustąpić na przełomie listopada i grudnia, a pod koniec roku wzrost cen może przekroczyć 0,4 proc.

- Na przełomie listopada i grudnia przewidujemy ustąpienie deflacji, a na koniec roku poziom inflacji sięgający, a nawet przekraczający, 0,4 proc. To jest powolny powrót do celu NBP (2,5 proc.), ale będzie bardzo widoczny pod koniec tego roku i jeszcze mocniej w następnym. A to w dużej mierze dzięki doskonałej sytuacji na rynku pracy - powiedział szef resortu finansów.

Wg założeń do projektu ustawy budżetowej na rok 2016, inflacja w nadchodzącym roku ma wynieść 1,7 proc.

Budżet w ogniu kampanii. "Udało się zapanować na hulaszczym trybem"tvn24

Autor: msz/ / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock