Z kraju

Fatalny miesiąc dla ropy. Staniała o 21 procent

Z kraju

Jak wydobywana jest ropa naftowa?
TVN24 BiSJak wydobywana jest ropa naftowa?

Kończący się listopad ropa naftowa zaliczy do najgorszych miesięcy od 10 lat. Notowania surowca spadły aż o 21 proc., podczas gdy w październiku cena spadła "tylko" o 11 proc. - wskazują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 51,49 dol. za baryłkę.

Brent w dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 58,67 USD za baryłkę.

30.11 | Cena baryłki ropy West Texas Intermidiate z 30 listopada 2018 roku
Cena baryłki ropy WTI30.11 | Cena baryłki ropy West Texas Intermidiate z 30 listopada 2018 rokustooq.pl

Rosja przeciwna taniej ropie

OPEC+ przygotowuje się do spotkania w przyszłym tygodniu w Wiedniu, gdzie ministrowie ropy z kartelu oraz przedstawiciele innych krajów - producentów ropy - ocenią sytuację na globalnych rynkach paliw i podejmą decyzję, co robić dalej.

Prezydent Rosji Władimir Putin mówił wcześniej, że Rosja jest gotowa współpracować z innymi dostawcami ropy, ale cena ropy w ok. 60 dolarów za baryłkę (Brent) jest "zrównoważona i sprawiedliwa" i znacznie powyżej poziomu niezbędnego do utrzymania nadwyżki budżetu rosyjskiego rządu.

Tymczasem Siergiej Rjabkow, rosyjski wiceminister spraw zagranicznych, powiedział, że Rosja chce "przewidywalnej ceny ropy".

- Potrzebujemy większej przewidywalności i płynnej dynamiki cen. Nikt nie jest zainteresowany skokami cen - szybką podwyżką, a potem spadkiem - powiedział Rjabkow, który przebywa w Buenos Aires.

Dodał, że nikt z producentów nie jest zainteresowany ani sztucznym deficytem ropy, ani jej nadmierną podażą.

Rjabkow stwierdził, że dobrym pomysłem może być współpraca USA z OPEC+ w celu ustabilizowania rynku ropy, ale najpierw potrzebne jest większe zaufanie stron.

- Kiedy USA walczą z Rosją jako kluczowym globalnym dostawcą ropy i gazu, kiedy próbują komplikować warunki naszego eksportu i czerpią z tego zadowolenie, to wszystkie rozmowy będą trudne - ocenił.

Tymczasem w USA rosną zapasy ropy. Zapasy w ubiegłym tygodniu wzrosły o 3,6 mln baryłek. Był to już 10. z kolei tydzień zwyżki amerykańskich rezerw ropy i najdłuższe pasmo wzrostowe od listopada 2015 r.

Autor: ah / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości