Rząd szykuje odpowiedź na wzrost cen prądu. "Żeby rachunek pozostał bez zmian"

Z kraju

Tchórzewski: w odpowiedzi na wzrost cen energii elektrycznej przygotowujemy program rekompensattvn24
wideo 2/6

Wśród czynników cenotwórczych energii elektrycznej jest koszt certyfikatów dwutlenku węgla i kosztów paliwa. W odpowiedzi na to przygotowaliśmy program rekompensat dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych - powiedział w Sejmie szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski.

Minister udzielał odpowiedzi na pytanie Mieczysława Kasprzaka (PSL-UED) "w sprawie drastycznego wzrostu cen energii elektrycznej". Przypomnijmy, że tylko we wrześniu średnia cena kontraktu na dostawy energii na następny dzień na Towarowej Giełdzie Energii wzrosła o ponad 60 procent rok do roku.

Wzrost cen prądu

Tchórzewski zwrócił uwagę, że przede wszystkim należy odróżnić ceny hurtowe od opłat za energię elektryczną, jaką dostają w rachunkach odbiorcy indywidualnych. Brak tego rozróżnienia prowadzi w przestrzeni publicznej do błędnych wniosków. - Otóż procentowa zmiana ceny w hurcie nie przekłada się jeden do jednego na wysokość rachunku płaconego przez odbiorców. Odnosząc się do cen hurtowych faktycznie w drugim i trzecim kwartale br. obserwowany jest w całej Europie wzrost cen energii na giełdach - powiedział. Według ministra kluczowy wpływ na ceny energii w obrocie hurtowym mają koszty uprawnień do emisji CO2 oraz paliwa. Obowiązek zakupu praw do emisji CO2 jest głównym elementem polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Dodał, że "ceny uprawnień do emisji CO2 w krótkim czasie wzrosły o około 500 procent. Z 5 euro za tonę w roku 2017 do 25 euro za tonę odnotowaną 10 wrześniu br. Aktualnie cena ta oscyluje na poziomie około 16 euro za tonę". - Drugi czynnik, to koszty paliwa. Ceny gazu ziemnego i węgla kamiennego na światowych rynkach są w trendzie wzrostowym, wprawdzie nie tak silnym jak certyfikatów CO2. Po udanej restrukturyzacji w górnictwie, polskie elektrownie mogą liczyć na tańszy o kilkanaście proc. węgiel z polskich kopalń niż ten importowany - mówił.

Program rekompensat

Podczas wystąpienia w Sejmie szef resortu energii podkreślił, że "rząd przygotowuje program rekompensat dla małych i średnich przedsiębiorstw, które obecnie w kraju płacą najwięcej za energię elektryczną, oraz dla gospodarstw domowych". - Pragnę podkreślić, że programem tym zostaną objęte gospodarstwa domowe niezależnie od rodzaju zawartej umowy z przedsiębiorstwem, tak, aby rachunek za energię elektryczną w przyszłym roku pozostał bez zmian - poinformował. Kasprzak dopytywał ministra między innymi o to, co rząd zamierza zrobić, aby rozwiązać problemy związane z drastycznie drożejącą energią elektryczną, którą już odczuwają przedsiębiorcy i odbiorcy końcowi. Minister Tchórzewski w odpowiedzi przytoczył dane Komisji Europejskiej, z których wynika, że gospodarstwa domowe w Polsce płacą dwukrotnie mniej za energię elektryczną niż gospodarstwa niemieckie. W przypadku przedsiębiorstw sytuacja wygląda podobnie. - Program rekompensat, który przygotowujemy na przyszły rok, zakłada, że koszt rachunku za energię elektryczną w przyszłym roku nie zmieni się dla wszystkich, którzy są podłączeni do sieci na niskim napięciu. Ich zmiany nie dotkną - zapewnił szef resortu energii.

Autor: mb/ToL / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock