Z kraju

Ceny prądu pod napięciem. Bruksela chce dodatkowych wyjaśnień

Z kraju

Szef kancelarii premiera o cenach prądu w 2020 roku
Szef kancelarii premiera o cenach prądu w 2020 rokuRMF FM
wideo 2/21

Unijny komisarz do spraw klimatu i energii Miguel Arias Canete zwrócił się do ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego o dodatkowe wyjaśnia w sprawie ustawy o prądzie - powiedziała Anna-Kaisa Itkonen, rzeczniczka Komisji. Tchórzewski i Canete rozmawiali w poniedziałek w Brukseli.

Ustawa, która weszła w życie 1 stycznia, przewiduje program działań, które pozwolą ustabilizować ceny energii elektrycznej w 2019 roku i pozostawić je na poziomie z 2018 roku. Ministerstwo Energii ciągle nie wydało jednak rozporządzenia, które miałoby szczegółowo pokazać, jak realizować zapisy ustawy.

W połowie tego miesiąca minister Tchórzewski poinformował, że treść aktu wykonawczego jest uzgadniania z Komisją Europejską.

Ustawa o prądzie

Ustawie dotyczącej cen prądu było poświęcone spotkanie, które odbyło się w poniedziałek. Rzeczniczka KE poinformowała, że "komisarz spotkał się z ministrem Tchórzewskim na wniosek ministra".

- Omówili nowo uchwalone polskie prawo dotyczące energii elektrycznej. Komisarz zwrócił się do strony polskiej o jak najszybsze przekazanie dalszych informacji na temat znowelizowanej ustawy, aby ułatwić Komisji bieżącą ocenę skutków nowego prawa. Komisarz i minister postanowili pozostać w kontakcie w tej sprawie - powiedziała. Nie sprecyzowała, o jakie wyjaśnienia chodzi.

O spotkaniu Tchórzewskiego z Canete poinformowało również Ministerstwo Energii. "Tematem spotkania (...) były ceny energii elektrycznej. Minister energii przedstawił komisarzowi mechanizm stabilizacji detalicznych cen energii elektrycznej. Rozmowy nt. polskiego mechanizmu stabilizacji detalicznych cen energii elektrycznej w Polsce prowadzone są na poziomie politycznym i eksperckim już od początku roku. Celem szeregu spotkań było wypracowanie wspólnego stanowiska polskiego Ministerstwa Energii i Komisji Europejskiej, które pozwoli na ustabilizowanie cen energii elektrycznej przy jednoczesnym poszanowaniu prawa europejskiego w zakresie wspólnego rynku energii elektrycznej" - podał resort w komunikacie. Jak przekazało ministerstwo, Tchórzewski przedstawił motywy wprowadzenia mechanizmu, a KE podziękowała za dotychczasową współpracę i zapewniła o swoim wsparciu dla Polski w celu osiągnięcia rozwiązania, które będzie satysfakcjonujące dla obu stron.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości