Z kraju

Jest decyzja w sprawie cen prądu w przyszłym roku

Z kraju

[object Object]
Prezes URE odmówił zatwierdzenia taryf trzech głównych sprzedawców prądutvn24
wideo 2/10

Trzech z czterech głównych sprzedawców prądu nie może zmienić od 1 stycznia 2020 roku taryf - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej Urząd Regulacji Energetyki. Zatwierdzono jedynie wniosek o podwyżkę taryfy Tauronu. Oznacza to, że rachunki jego klientów wzrosną o około 9 złotych miesięcznie.

Jak poinformował prezes URE Rafał Gawin, urząd odmówił zatwierdzenia taryf na sprzedaż energii trzech z czterech głównych sprzedawców: PGE, Energi i Enei. URE uznał, że podwyżki jakich się domagali ci sprzedawcy, były nieuzasadnione. Oznacza to, że od początku 2020 r. muszą oni stosować dotychczasowe, zamrożone taryfy z 2018 r. Firmy mają jednak możliwość korekty swoich wniosków taryfowych. Mają na to 14 dni.

Jedynie Tauron otrzymał zielone światło na podniesienie cen prądu od nowego roku. URE uznał, że wnioskowana przez niego skala podwyżek jest odpowiednio uzasadniona. Rachunki klientów Tauronu mają wzrosnąć średnio o ok. 9 zł miesięcznie. Adam Dobrowolski, dyrektor departamentu rynków energii elektrycznej i ciepła w URE, pytany o procentowy wzrost rachunku u odbiorców Tauron Sprzedaż, odpowiedział: - Procentowy wzrost rachunku to 12 procent, a procentowy wzrost samej ceny energii to około 20 procent.

Tauron ma około 1/3 rynku. Decyzja URE dotyczy jedynie prądu dla gospodarstw domowych, nie obejmuje np. samorządów czy firm.

Prezes URE jednocześnie zatwierdził taryfy dystrybucyjne wszystkich dystrybutorów i taryfę przesyłową. W przełożeniu na rachunek przeciętnego gospodarstwa domowego będzie to oznaczać wzrost o maksymalnie o 1,82 zł lub 3,93 zł miesięcznie, w zależności od grupy taryfowej.

Mechanizm kompensacyjny

Wcześniej przedstawiciele rządu zapewniali, że jeśli URE zgodzi się na podwyżki cen prądu, rząd będzie je chciał zrekompensować gospodarstwom domowym.

Wicepremier Jacek Sasin poinformował w poniedziałek, że rząd ma przygotowane rozwiązania, by odbiorcy indywidualni nie odczuli wzrostu cen.

Postępowanie taryfowe

URE w październiku wezwał tzw. sprzedawców z urzędu - cztery największe firmy prowadzące sprzedaż energii elektrycznej - do przedłożenia wniosków taryfowych na 2020 rok. Wnioski od spółek obrotu PGE, Enei, Energi i Taurona wpłynęły 15 listopada.

Przedsiębiorstwo energetyczne może wprowadzić taryfę do stosowania nie wcześniej niż po upływie 14 dni i nie później niż do 45. dnia od dnia jej opublikowania przez prezesa URE.

W tym roku ceny energii dla gospodarstw domowych były zamrożone na poziomie z 2018 roku.

Autor: mp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości