Ceny paliw. Czego możemy się spodziewać na stacjach w przyszłym tygodniu?

Autor:
JW
Źródło:
PAP
Główny ekonomista PKN Orlen o cenach na stacjach paliw
Główny ekonomista PKN Orlen o cenach na stacjach paliwTVN24
wideo 2/3
TVN24Główny ekonomista PKN Orlen o cenach na stacjach paliw

Ceny paliw na stacjach w nadchodzącym tygodniu mogą nadal spadać - poinformował w piątek portal e-petrol.pl. Dodano, że w efekcie ostatnich spadków olej napędowy kosztuje mniej niż 7 zł, czyli najmniej od roku.

- W obliczu zawirowań rynku międzynarodowego i dynamicznych spadków cen ropy oraz paliw gotowych możemy oczekiwać dalszego ciągu przeceny, która będzie dotyczyć także detalicznego rynku w naszym kraju - zauważyli analitycy. Według ekspertów portalu e-petrol.pl między 27 marca i 2 kwietnia br. ceny będą spadać. Przecena w przypadku benzyny 98-oktanowej sprowadzi to paliwo do 7,25-7,37 zł/l. W przypadku benzyny Pb95 widełki dla cen będą wynosić 6,58-6,70 zł/l. Jeśli chodzi o olej napędowy, obniżka może spowodować, że paliwo to będzie kosztować 6,77-6,89 zł/l, a w przypadku autogazu trzeba będzie zapłacić 3,10-3,18 zł/l.

Wahania na cenach ropy

Jak odnotował e-petrol.pl, w mijającym tygodniu na rynku naftowym obserwowano poprawę nastrojów i notowania surowca systematycznie odrabiały straty. Na londyńskiej giełdzie najwięcej za baryłkę ropy Brent płacono w czwartek, kiedy jej cena przekroczyła 77 dolarów. Piątkowe przedpołudnie przynosi jednak powrót obaw o kondycję sektora bankowego i ropa oddaje dużą część wcześniejszych zysków, a jej cena spada w okolice 73 dolarów za baryłkę.

- Już tylko nieliczne stacje oferują olej napędowy w cenach powyżej 7 zł za litr, ale i to powinno się wkrótce zmienić- przekazała w komentarzu tygodniowym ekspertka firmy konsultingowej dla branży paliw Reflex Urszula Cieślak.

W jej ocenie obniżki cen na stacjach będą prawdopodobnie kontynuowane w skali do 5 gr/l benzyny i 10 gr/l oleju napędowego. - Ceny LPG mogą podobnie jak benzyna tanieć do 5 gr/l - dodała.

Jak zauważyła ekspertka, ceny oleju napędowego spadają od siedmiu tygodni, z poziomu 7,66 zl/l na początku lutego do poziomu 6,81 zł/l obecnie. - W sumie diesel potaniał średnio o 85 gr/l i jest tańszy niż w tym samym okresie roku ubiegłego o 71 gr/l – wskazała.

Średnia cena benzyny bezołowiowej 95-oktanowej jest niższa o 2 gr/l. Natomiast posiadacze samochodów z instalacjami LPG płacą za paliwo o 17 proc. mniej - obecne ceny autogazu są niższe o 66 gr/l niż rok temu.

- Średnie ceny na stacjach na 23.03.2023 wynoszą odpowiednio: benzyny bezołowiowej 95 – 6,63 zł/l (-7 gr/l), bezołowiowej 98 – 7,28 zł/l (-7 gr/l), oleju napędowego 6,81 zł/l (-20 gr/l), autogazu 3,12 zł/l (-4 gr/l) - przekazała Cieślak.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:JW

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości