Paliwa wciąż tanieją. A to jeszcze nie koniec obniżek

Z kraju

TVN24 Biznes i ŚwiatRekordowo tanio na stacjach

Rekordowe spadki na stacjach benzynowych. "95" tanieje średnio o 10 groszy, a olej napędowy o 9 groszy - informuje biuro BM Reflex i zapowiada, że to jeszcze nie koniec obniżek.

Ceny benzyny i diesla na stacjach spadają nieprzerwanie od początku lipca tego roku, jednak najgłębsze korekty notujemy od połowy października. W całym tym okresie, tj. od początku lipca obniżki cen benzyny bezołowiowej 95 sięgają średnio 70 groszy na litrze, a diesla - 60 groszy na litrze.

Rekordowe spadki

W kończącym się tygodniu spadki cen są rekordowe. Benzyna bezołowiowa 95 potaniała o średnio o 10 groszy na litrze, a olej napędowy o 9 gr/l. Po raz ostatni w skali jednego tygodnia cena benzyny spadła o 10 gr/l w listopadzie 2012 roku, natomiast dla oleju napędowego porównywalna obniżkę odnotowaliśmy w maju 2013 roku. 11 grudnia średni poziom cen benzyny bezołowiowej 95 wynosił 4,79 zł/l, benzyny bezołowiowej 98 - 5,07 zł/l, oleju napędowego - 4,76 zł/l i autogazu - 2,52 zł/l.

W tym tygodniu wraz z dużymi obniżkami na części stacji wzrosła dysproporcja między minimalnym a maksymalnym poziomem cen poszczególnych paliw. Najniższe ceny benzyny Pb95 czy oleju napędowego to mniej niż 4,50 zł/litr, natomiast maksymalne notowane przez nas poziomy to 4,99 zł/l.

Korzystne perspektywy

W uwagi na kontynuację spadków na rynku hurtowym perspektywy dla cen paliw na stacjach są korzystne. Skala dotychczasowych obniżek w hurcie pozostawia dużo miejsca na obniżki w detalu. Spadać powinny przede wszystkim ceny na tych stacjach, gdzie dzisiaj oscylują jeszcze wokół tych najwyższych poziomów, co nie wyklucza obniżek cen obecnie na poziomach minimalnych. W zależności od obecnych poziomów cen Pb 95 ON możemy w niedługim czasie zauważyć obniżki rzędu 15 - 30 groszy na lirze. Jak informuje BM Reflex, dalsze spadki cen mogą zostać zahamowane jedynie w wyniku gwałtownego odwrócenia tendencji na rynku hurtowym lub w wyniku chęci zwiększenia marży detalicznej przez właścicieli stacji.

Tanie tankowanie na świętaTVN24 Biznes i Świat

Autor: ToL//bgr / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN