Benzyna goni diesla. Najbliższy tydzień nie ucieszy kierowców

[object Object]
Polacy masowo sprowadzają auta z silnikiem diesla
wideo 2/5

Przedświąteczny tydzień może przynieść dalszy wzrost detalicznych cen paliw o 5-10 groszy na litrze - ostrzegają analitycy BM Reflex. Wkrótce za litr benzyny Pb95 i diesla prawdopodobnie zapłacimy tyle samo.

Jak wskazało w piątkowym komentarzu BM Reflex, siódmy tydzień z rzędu, w ślad za drożejącą ropą naftową obserwujemy w kraju podwyżki cen benzyn. "W minionym tygodniu średnia krajowa cena benzyny Pb95 wzrosła 6 groszy na litrze do 5,12 zł za litr. W sumie od końca lutego ceny benzyny wzrosły już 45 groszy na litrze" - podano. Analitycy biura wskazali, że, "mijający tydzień przyniósł kontynuację podwyżek hurtowych cen benzyn i diesla. Pb95 w hurcie podrożała w skali tygodnia 12 groszy na litrze brutto, diesel zaś 8,5 groszy". Podkreślili, że "przedświąteczny tydzień może zatem przynieść dalszy wzrost detalicznych cen paliw o 5-10 groszy na litrze". Dodali, że wszystko wskazuje jednak na to, że wkrótce za litr benzyn Pb95 i diesla zapłacimy tyle samo, ale jednocześnie będą to wyższe kwoty. "Aktualnie benzyna Pb95 na krajowych stacjach jest średnio o 6 groszy na litrze tańsza niż olej napędowy, za który póki co płacimy średnio 5,18 zł za litr" - wyjaśnili.

Ceny na stacjach paliw

W BM Reflex spodziewają się jednocześnie, że mogą to być jednak już ostanie podwyżki cen paliw w perspektywie kilku tygodni, z tego względu, że tempo wzrostu cen ropy naftowej wyhamowało. "Co prawda ceny ropy Brent w Londynie szósty tydzień z rzędu kończą zwyżkami, ale tygodniowa skala wzrostu cen to niecały 1 dolar za baryłkę" - dodali. Tymczasem analitycy e-petrol podali, że rosnące notowania ropy naftowej wskazują, że to jeszcze nie koniec podwyżek. "Kierowcy tankujący diesla zdążyli się już przyzwyczaić do pięciozłotowych poziomów cen na stacjach paliw, bo tyle płacą za litr oleju napędowego już od początku marca tego roku. W mijającym tygodniu, pierwszy raz od listopada ubiegłego roku ten poziom przekroczyła też średnia cena 95-oktanowej benzyny - po sześciogroszowym wzroście jej średnia cena znalazła się na poziomie 5,04 zł za litr" - podkreślili. "Niewiele mniej, bo o 5 groszy, poszła w górę cena oleju napędowego, za który płacimy w Polsce średnio 5,14 zł za litr. Podwyżka nie ominęła też tankujących LPG, ale autogaz podrożał jedynie o grosz do poziomu 2,17 zł za litr. W efekcie obserwowanych w ostatnich dniach zmian na stacjach ceny paliw, za wyjątkiem autogazu, są na najwyższym w tym roku poziomie - podali. Jak przewiduje e-petrol.pl, przedziały cenowe na najbliższy tydzień raczej nie ucieszą kierowców. "Na trzeci tydzień kwietnia prognozowana cena dla benzyny 95-oktanowej wyniesie od 5,03 zł do 5,16 zł za litr, dla diesla od 5,12 do 5,23 zł za litr, natomiast dla raz autogazu od 2,15 do 2,22 zł za litr" - podano. BM Reflex zwrócił ponadto uwagę, że aktualnie autogaz jest średnio 2,92 zł za litr tańszy niż litr benzyny Pb95. Ostatni raz tak dużą różnicę cen tych dwóch gatunków paliw obserwowaliśmy w czerwcu 2018 roku.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości