Ceny na stacjach paliw. "Tankujący LPG mają najwięcej powodów do zadowolenia"

Z kraju

Ekspert o samochodach elektrycznychTVN24 BiS
wideo 2/2

Na krajowym rynku paliw w dalszym ciągu nie obserwujemy większych zmian cen - poinformowali analitycy. W skali tygodnia benzyna i olej napędowy potaniały średnio trzy grosze na litrze. Zgodnie z prognozami, również w nadchodzącym tygodniu koszty tankowania pozostaną na niskim poziomie.

Jak napisali w piątkowym komentarzu analitycy portalu BM Reflex, aktualnie średnio za litr benzyny bezołowiowej 95 płacimy 4,94 złotego. Średnia krajowa cen oleju napędowego kształtuje się na poziomie 4,96 złotego za litr. Autogaz z kolei potaniał o dwa grosze do 1,98 złotego za litr.

"To właśnie kierowcy tankujący LPG mają najwięcej powodów do zadowolenia. Autogaz bowiem jest nie tylko 60 procent tańszy niż litr benzyny czy diesla, ale także aż 20 procent (50 groszy za litr) tańszy niż przed rokiem" - dodano.

Ceny na stacjach paliw

Ceny benzyny bezołowiowej 95 i oleju napędowego są niższe niż przed rokiem odpowiednio o 19 groszy i 21 groszy. Zdaniem analityków, ta różnica najprawdopodobniej stopnieje jednak w kolejnych tygodniach, "biorąc pod uwagę aktualny poziom marż detalicznych oraz fakt, że w czwartym kwartale ubiegłego roku ceny paliw systematycznie spadały".

Analitycy portalu E-petrol prognozują, że w nadchodzącym tygodniu, "koszty tankowania pozostaną na niskim poziomie".

Przewidywane przedziały cenowe na nadchodzący tydzień to dla benzyny 95-oktanowej 4,91-5,02 złotego za litr, dla diesla 4,92-5,03 złotego za litr oraz 1,95-2,02 złotego za litr dla autogazu.

Ceny ropy

E-petrol zwrócili uwagę, że pozostające na niskim poziomie notowania ropy naftowej powodują, że tankowanie w Polsce cały czas jest tanie.

"Na horyzoncie zbierają się już jednak czarne chmury, bo znowu rośnie napięcie na Bliskim Wschodzie, które może przełożyć się na wzrost cen ropy" - wskazano.

W opinii e-petrol, od wyniku kończących się w piątek rozmów negocjatorów z Chin i USA może zależeć kierunek zmian na rynku naftowym w najbliższych dniach, a może nawet tygodniach.

"Jeśli uda się wypracować porozumienie, które zapobiegnie dalszej podwyżce ceł, to lepsze perspektywy dla tempa wzrostu globalnej gospodarki w połączeniu z rosnącym znowu napięciem na Bliskim Wschodzie, będą wsparciem dla wyższych cen ropy" - czytamy w komentarzu.

Autor: mb / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock