Ile wydajemy na mobilny internet? Raport

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
"Największym kłamstwem internetu jest zdanie: przeczytałem i akceptuję regulamin"
"Największym kłamstwem internetu jest zdanie: przeczytałem i akceptuję regulamin"tvn24
wideo 2/4
tvn24"Największym kłamstwem internetu jest zdanie: przeczytałem i akceptuję regulamin"

Średni miesięczny koszt korzystania z dostępu do internetu mobilnego stanowił około 1,5 procent średniego miesięcznego wynagrodzenia netto w 2020 roku - podał Urząd Komunikacji Elektronicznej w "Analizie cen usług mobilnego dostępu do internetu w Polsce w 2020 r.". To około 57 złotych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Według Urzędu Komunikacji Elektronicznej, pomimo rosnących z roku na rok udziałów połączeń światłowodowych, technologia mobilnego dostępu stanowi jeden z ważniejszych źródeł dostępu do internetu dla wielu użytkowników w Polsce. Jak pisze UKE w swoim opracowaniu, w realiach pandemii COViD-19 oraz rosnącego zapotrzebowania na usługi internetowe, dla wielu osób mogących pracować zdalnie albo mających możliwość edukacji w sposób zdalny na obszarze, gdzie szerokopasmowe sieci stacjonarne nie są dostępne, usługi mobilnego dostępu do sieci mogą okazać się często jedynym rozwiązaniem problemów z dostępem do internetu.

Jak kształtują się ceny?

Uwzględniając minimalne wynagrodzenie netto (około 1920 zł) i średnie wynagrodzenie netto (około 3815 zł) w czerwcu 2020 r., urząd wyliczył na podstawie zestawienia cen, że średni miesięczny koszt korzystania z usług dostępu do internetu mobilnego stanowił odpowiednio około 3 proc. i około 1,5 proc. miesięcznego wynagrodzenia w 2020 r.

Ceny usługi internetu mobilnegoUKE

Urząd wyliczył, że średnie minimalne koszty użytkowania w porównaniu do ubiegłych dwóch lat wzrosły o około 10 proc. W przeliczeniu na 1 GB danych średnio rzeczywisty koszt wyniósł 0,81 zł. W porównaniu do lutego 2018 r. oznacza to spadek o około 13 proc. Jest to spowodowane większą liczbą dostępnych GB w pakietach danych oferowanych klientom.

Minimalne, średnie oraz maksymalne efektywny koszt za 1 GB danych UKE

Większy limit transmisji danych

Urząd przeanalizował zarówno ceny, jak też inne aspekty ofert operatorów telekomunikacyjnych. Jak podano, w porównaniu do analizy sprzed dwóch lat operatorzy proponowali klientom większą liczbę usług dostępu do internetu mobilnego, w tym tych z "nielimitowanym" transferem danych.

W porównaniu do ofert sprzed dwóch lat widoczny jest znacznie większy miesięczny limit transmisji danych. W ocenie UKE odpowiada to potrzebom użytkowników w Polsce, gdyż zużycie danych internetowych chociażby w sieciach telefonii mobilnej rośnie systematycznie z roku na rok.

UKE wskazał, że operatorzy internetu mobilnego konstruują oferty w taki sposób, że dla użytkownika o wiele korzystniejszy jest wybór usługi mobilnego dostępu do internetu wraz z np. abonamentem telefonii komórkowej, połączonych w ramach jednej usługi wiązanej. W myśl zasady "więcej za więcej" konsument dostaje spory pakiet danych internetowych do wykorzystania. Również popularne wśród użytkowników w Polsce są oferty, w ramach których abonent otrzymuje duży limit transmisji danych do podziału na wiele urządzeń w ramach jednej umowy abonenckiej.

UKE zwrócił też uwagę na wprowadzanie przez operatorów usługi internetu 5G. Podkreślił, że nadal nie jest ona dostępna dla wszystkich i zazwyczaj oferowana wraz z najdroższymi pakietami. Urząd przewiduje, że w związku z tym użytkownicy w najbliższym czasie nie będą decydowali się powszechnie na wybór droższej oferty o znacznie lepszych parametrach technicznych użytkowania (jakość i szybkość połączenia).

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości