Ceny hamują. "Inflacja najniższa od dwóch lat"

Z kraju

Ceny paliw. Polacy jeżdżą tankować do Niemiec
wideo 2/6

Ceny w grudniu 2018 roku wzrosły o 1,1 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem się nie zmieniły - wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Te dane oznaczają, że dynamika cen spada. W listopadzie 2018 roku rosły one o 1,3 proc. rok do roku, a w ujęciu miesięcznym pozostawały bez zmian.

- W grudniu inflacja była najniższa od dwóch lat, a główną tego przyczyną było obniżenie ceny paliw w ślad za tańszą ropą naftową - uważają ekonomiści z PKO BP. Nie spodziewają się, by w 2019 roku inflacja osiągnęła cel NBP, czyli 2,5 proc. rok do roku.

- Mimo spadającej od kilku miesięcy inflacji i nadchodzącego spowolnienia gospodarczego, trudno spodziewać się w najbliższym czasie zmiany stóp procentowych - uważa z kolei ekspertka ekonomiczna Konfederacji Lewiatan Sonia Buchholtz.

Natomiast ekonomiści mBanku uważają, że w kolejnym miesiącu inflacja będzie wyższa. Dodają, że spodziewają się wzrostu cen żywności w dyskontach oraz zakończenia okresu spadków cen paliw.

- W kolejnych miesiącach inflacja odbije i na koniec pierwszego kwartału tego roku powróci powyżej 1,5 proc. rok do roku - uważają również ekonomiści ING Banku Śląskiego. Jak dodają "ryzyko, że inflacja w maju-lipcu przekroczy 2,5 proc. rdr istotnie maleje"

Autor: mp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock