Bez zielonego światła w sprawie cen gazu. Będą "dodatkowe analizy"

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP
Sasin o cenach gazu: "Wzrosty cen były stosunkowo niewielkie jeśli popatrzymy na skalę wzrostów cen na rynkach"
Sasin o cenach gazu: "Wzrosty cen były stosunkowo niewielkie jeśli popatrzymy na skalę wzrostów cen na rynkach"
Tvn24
Tvn24Sasin o cenach gazu: "Wzrosty cen były stosunkowo niewielkie jeśli popatrzymy na skalę wzrostów cen na rynkach"

Podczas posiedzenia rządu ministrowie zajmowali się między innymi projektem ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku gazu. Rada Ministrów zdecydowała, że będzie on przedmiotem dodatkowych analiz - podano w komunikacie.

Projektowane rozwiązania zakładają zagwarantowanie maksymalnej ceny paliw gazowych m.in. dla gospodarstw domowych, wspólnot mieszkaniowych, szpitali, organizacji pozarządowych.

Poza tym projekt określa sposób kalkulacji rekompensat i zaliczek na ich poczet, przysługujących przedsiębiorstwom energetycznym zajmującym się obrotem paliwami gazowymi z odbiorcami objętymi maksymalnymi cenami gazu.

Posiedzenie rządu - 22 listopada 2022

Rada Ministrów przyjęła we wtorek natomiast przedłożony przez ministra rodziny i polityki społecznej projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw, o czym poinformowały we wtorek podczas konferencji "Nie otwieraj drzwi przemocy" szefowa MRiPS Marlena Maląg i wiceminister rodziny, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Anna Schmidt.

Rząd przyjął także projekt ustawy o fundacji rodzinnej - poinformował resort rozwoju. Jak ocenił szef MRiT Waldemar Buda, dzięki tym rozwiązaniom majątek firmy zostanie zatrzymany w jednych rękach, co przyczyni się do jej rozwoju.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda odniósł się do projektu ustawy powołującej nową instytucję, jaką będzie fundacja rodzinna. Jej zadaniem ma być przede wszystkim zarządzanie majątkiem i jego ochrona, zgodnie z wolą określoną przez fundatora w statucie. Zgodnie z projektem założenie fundacji i przekazanie majątku do fundacji nie będzie opodatkowane.

Minister w KPRM Michał Wójcik na konferencji prasowej w Ministerstwie Sprawiedliwości przypomniał, że przed tygodniem Solidarna Polska złożyła wniosek o przeprowadzenie dyskusji podczas posiedzenia rządu w sprawie sytuacji sektora węgla kamiennego

- Dzisiaj odbyła się bardzo szczegółowa, bardzo długa dyskusja dotycząca sektora górnictwa, węgla kamiennego, dotycząca inwestycji w górnictwo, dotycząca bezpieczeństwa energetycznego z udziałem całej Rady Ministrów, ale w szczególności chodzi o wicepremiera Jacka Sasina i minister Annę Moskwę - mówił we wtorek Wójcik.

Jak dodał, politycy Solidarnej Polski przedstawili we wtorek na rządzie "konkretne propozycje inwestycji w górnictwo węgla kamiennego". - Wskazaliśmy konkretne złoża, gdzie można prowadzić eksploatację. To kwestie dotyczące chociażby kopalni: Staszic-Wujek, Ziemowit, Sośnica, Rudzki, Halemba i jeszcze innych inwestycji, które są potrzebne w górnictwie węgla kamiennego - mówił minister.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości