Ceny energii dwóch dostawców w dół. Urząd podjął kolejne decyzje

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Wzrosną ceny za prąd
Wzrosną ceny za prądTVN24
wideo 2/6
TVN24Wzrosną ceny za prąd

Zostały zatwierdzone nowe taryfy dystrybucyjne dla dwóch z pięciu największych operatorów systemów dystrybucyjnych energii elektrycznej – poinformował Urząd Regulacji Energetyki. Ceny Enei Operator i Tauron Dystrybucja spadną średnio w 2021 roku o odpowiednio 1,7 i 1,5 procent.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

W przypadku Enei Operator spadek stawek własnych w taryfie dystrybucyjnej na 2021 r. wyniesie średnio 1,7 proc. Dla gospodarstw domowych z najpopularniejszej grupy taryfowej G11 spadek ten wyniesie 2,2 proc.

Dla Taurona Dystrybucja stawki taryfy spadną średnio o 1,5 proc., a dla grupy G11 – o 1,7 proc.

Wcześniej regulator zatwierdził taryfę innogy Stoen Operator, która w 2021 r. wzrośnie o 1,8 proc. Taryfa została zatwierdzona do końca 2021 r. i może zostać wprowadzona do stosowania przez przedsiębiorstwo najwcześniej po 14 dniach od jej publikacji przez Prezesa URE.

W sprawie taryf na 2021 rok dla pozostałych dwóch największych Operatorów Systemu Dystrybucyjnego regulator prowadzi postępowania. Do momentu zakończenia tych postępowań dystrybutorzy stosują dotychczasowe stawki opłat.

Od 2021 roku opłata mocowa

W 2021 roku nową pozycją na rachunku za prąd jest opłata mocowa na pokrycie kontraktów zawartych na 2021 r. w ramach rynku mocy. To system, który w założeniu ma zagwarantować odpowiednią dla zapewniania bezpieczeństwa moc w systemie elektroenergetycznym.

Koszty rynku mocy w 2021 r. szacuje się na 5,5 mld zł i zapłacą je odbiorcy końcowi, zarówno gospodarstwa domowe, jak i odbiorcy biznesowi. Ci drudzy zapłacą dodatkowo prawie 94 złote (brutto) za każdą MWh pobraną w dni robocze między godzinami 7 a 22.

Gospodarstwa domowe zapłacą stawkę opłaty mocowej w zależności od rocznego zużycia energii elektrycznej. Stawki są cztery – od 2,3 do niemal 13 zł brutto miesięcznie, czyli od prawie 30 do prawie 155 zł rocznie. Odbiorcy o średnim zużyciu zapłacą 110 zł brutto rocznie.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości