TVN24 Biznes | Z kraju

Wykup gruntów pod megalotnisko jeszcze w tym roku. Wiceminister o szczegółach

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Horała: 13 mld zł na przygotowanie i rozpoczęcie inwestycji CPK
Horała: 13 mld zł na przygotowanie i rozpoczęcie inwestycji CPKsejm.gov.pl
wideo 2/8
sejm.gov.plHorała: 13 mld zł na przygotowanie i rozpoczęcie inwestycji CPK

W tym roku rozpocznie się program wykupu gruntów pod Centralny Port Komunikacyjny - powiedział pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała. Wiceminister dodał, że jest na niego zabezpieczone finansowanie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

- Program wykupu gruntów to będzie proces prawdopodobnie wieloletni. I my go w tym roku rozpoczniemy, przedstawimy naszą ofertę, zasady zgłaszanie się chętnych - powiedział we wtorek w Radiu Plus Horała.

Zabezpieczone środki

Jak dodał, być może jakieś transakcje uda się zawrzeć, ponieważ na sprzedaż są wystawione grunty z tego obszaru, w publicznych ogłoszeniach. - Nie wykluczam, że na któreś z tych ogłoszeń odpowiemy - dodał.

Horała zapewnił, że na program wykupu gruntów są zabezpieczone środki. - Rada Ministrów uchwaliła program wieloletni finansowania CPK. (...) Pewnie to będzie proces rozłożony na co najmniej wiele miesięcy, pewnie dłużej niż rok - powiedział.

Pod koniec października Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego "Program inwestycyjny Centralny Port Komunikacyjny. Etap I. 2020-2023". Została ona przedłożona przez Horałę. Łączne koszty finansowania I etapu Centralnego Portu Komunikacyjnego w latach 2020-2023 oszacowano na ok. 12,8 mld zł.

Horała mówił we wtorek, że projekt nowelizacji specustawy o CPK po stronie jego biura, jako pełnomocnika rządu ds. CPK, jest gotowy od kilku miesięcy.

- Rozmawiamy z różnymi gremiami, resortami, żeby tutaj była pełna zgoda. Przedstawiliśmy rozwiązania dotyczące wykupu gruntów Radzie Społecznej przy CPK. Mi bardzo zależy na tym, żeby jeszcze w tym roku ta ustawa trafiła do Sejmu, co by znaczyło, że w przeciągu kilku dni powinien już być nadany jej bieg formalny - powiedział.

Nowelizacja ustawy o CPK

Pod koniec lipca br. Horała podczas posiedzenia Rady Społecznej mówił, że trwają prace legislacyjne nad projektem nowelizacji ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym, które umożliwią przyspieszenie procedur niezbędnych do zaprojektowania i budowy inwestycji lotniskowych i kolejowych CPK oraz uruchomienia jeszcze w tym roku procedury dobrowolnego nabywania nieruchomości.

Wiceminister mówił wówczas, że w założeniach nowelizacji specustawy znalazły się niektóre postulaty zgłaszane przez mieszkańców podczas wcześniejszych posiedzeń Rady Społecznej.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów, zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości