Wybrano doradcę strategicznego Centralnego Portu Komunikacyjnego

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP
Horała: 13 mld zł na przygotowanie i rozpoczęcie inwestycji CPKsejm.gov.pl
wideo 2/5
sejm.gov.plHorała: 13 mld zł na przygotowanie i rozpoczęcie inwestycji CPK

Lotnisko Incheon w Korei Południowej zostało zwycięzcą postępowania w sprawie doradcy strategicznego Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformował Marcin Horała, pełnomocnik rządu do spraw CPK. Umowa ma zostać podpisana w grudniu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

- Wybór doradcy strategicznego CPK to istotny kamień milowy na drodze do budowy nowego systemu transportowego dla Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Incheon to lotnisko o międzynarodowej renomie, a jednocześnie uznany partner na globalnym rynku lotniczym - powiedział we wtorek Marcin Horała podczas spotkania z dziennikarzami.

Doradca strategiczny CPK

Incheon International Airport jest głównym międzynarodowym lotniskiem Korei Południowej Wiceminister infrastruktury dodał, że współpraca z tym portem daje CPK dostęp do "unikalnej wiedzy i specjalistycznego know-how, które będą nam potrzebne podczas realizacji megaprojektu CPK".

Horała przekazał, że w grudniu spółka CPK planuje podpisać z hubem z Seulu umowę na trzy lata.

Lotnisko Seul-IncheonShutterstock

Spółka wyjaśniła, że doradca strategiczny ma zapewnić wiedzę operacyjną i komercyjną z zakresu efektywnego zarządzania dużym lotniskiem przesiadkowym, która jest niezbędna na etapie opracowywania master planu i zaprojektowania.

Oferty w postępowaniu na doradcę strategicznego Centralnego Portu Komunikacyjnego złożyły dwa porty lotnicze: Incheon w Seulu i Narita w Tokio.

Centralny Port Komunikacyjny

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie.

PAP

Autor:mb/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock