TVN24 Biznes | Z kraju

Ważny obowiązek dla właścicieli domów. Ostatnie godziny na złożenie deklaracji

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Licznik "kopciuchów" wystartował w kwietniu 2021 roku
Licznik "kopciuchów" wystartował w kwietniu 2021 rokuPolski Alarm Smogowy
wideo 2/6
Polski Alarm SmogowyLicznik "kopciuchów" wystartował w kwietniu 2021 roku

Właściciele lub zarządcy części domów, bloków i obiektów usługowych mają kilkadziesiąt godzin na złożenie deklaracji dotyczącej tego, czym są one ogrzewane. Dla źródeł ciepła uruchomionych przed 1 lipca 2021 roku należy to zrobić do 30 czerwca. Za niezłożenie deklaracji może grozić nawet 5 tysięcy złotych grzywny. W środę liczba deklaracji w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) przekroczyła 6 milionów.

Właściciele budynków mają czas na złożenie deklaracji do końca czerwca 2022 roku. To jednak dotyczy tych źródeł ciepła, które pracowały przed 1 lipca 2021 roku. Jeśli dom ma nowe źródło ogrzewania i zostało ono zainstalowane i uruchomione po tej dacie, przypisy dają na zgłoszenie 14 dni.

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego poinformował w środę na Twitterze, że liczba deklaracji w CEEB przekroczyła 6 milionów. Zgodnie z najnowszymi danymi większą część stanowią deklaracje dla budynków mieszkalnych - 5 676 604, natomiast deklaracji dla budynków niemieszkalnych jest 411 974. Przez internet złożono ponad 2 miliony deklaracji, pozostałe zostały wprowadzone do systemu przez urzędnika.

Dominują deklaracje dotyczące źródeł ciepła uruchomionych przed 1 lipca 2021 roku - 5 698 805.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - deklaracje

Obowiązek złożenia deklaracji przez właścicieli i zarządców budynków do CEEB dotyczy źródeł ciepła nieprzekraczających 1 megawata. W tym przypadku chodzi np. o przydomowe kotłownie opalane węglem, gazem. Jeśli budynek jest ogrzewany za pomocą OZE - np. pompy ciepła, to również trzeba będzie to zgłosić. Dotyczy to również sytuacji, kiedy energia do budynku dostarczana jest za pośrednictwem sieci ciepłowniczej.

Deklaracje można złożyć w dwóch formach: elektronicznej i papierowej. W tym pierwszym przypadku wniosek należy złożyć za pośrednictwem strony https://ceeb.gov.pl/ oraz posiadać profil zaufany bądź elektroniczny dowód osobisty. W przypadku papierowej formy trzeba go złożyć do właściwego urzędu (miasta/gminy) ze względu na lokalizację naszego budynku. Następnie urzędnik uwierzytelni wniosek i wprowadzi odpowiednią informację do CEEB.

Zgłoszenia muszą złożyć właściciele domów jednorodzinnych, zarządcy budynków wielolokalowych (np. spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe) oraz właściciele czy zarządcy lokali usługowych, handlowych.

Kara za brak deklaracji

Za brak deklaracji do CEEB na czas grozi grzywna do 500 złotych. - A jeśli sprawa trafi do sądu, to może wynieść ona nawet do 5 tysięcy złotych. Dlatego zachęcamy, aby nie odkładać tego obowiązku na później, złożyć deklarację jak najszybciej i uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji - apelowała wcześniej pełniąca obowiązki głównego inspektora nadzoru budowlanego Dorota Cabańska.

Zaślepka materiału TVN24GO
Mieszkanie prawem czy towarem? Gorąca dyskusja w programie #BezKitu
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości