Ile będziemy płacić na stacjach? "Sezon spadków dobiega końca"

Z kraju

Oto najczęściej wyszukiwane modele samochodów. "Święta trójca niemiecka"TVN Turbo
wideo 2/6

Benzyna tańsza od diesla - taki scenariusz przewidują analitycy e-petrol. Eksperci BM Reflex poszli krok dalej i wskazali, że w najbliższych dwóch tygodniach olej napędowy może być nawet o 10 groszy na litr droższy niż benzyna bezołowiowa 95.

Tydzień temu pisaliśmy, że na początku września ceny paliw wciąż spadały i były niższe niż przed rokiem.

W piątek e-petrol napisał w cotygodniowym komentarzu, że "sezon spadków dobiega końca", przy czym zwrócił uwagę, że "benzyny bezołowiowa 95 i 98 nie zmieniły swoich cen, ale olej napędowy i autogaz podrożały na polskich stacjach o 2 grosze na litrze.

Analitycy BM Reflex wskazali, że w dalszym ciągu za diesla i benzynę płacimy mniej niż przed rokiem, odpowiednio od 4 do 12 gr/l , a za litr autogazu aż o 33 gr.

Możliwe dalsze obniżki

"Sukcesywny spadek hurtowych cen benzyn od końca sierpnia podtrzymuje szanse na dalsze niewielkie obniżki cen na stacjach. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku cen diesla. Te na rynku hurtowym osiągnęły co prawda poziom z końca ubiegłego tygodnia, ale przy obecnym poziomie marży detalicznej, istnieje duże ryzyko kontynuacji podwyżek cen diesla na stacjach" - podali analitycy BM Reflex.

"Jeśli prognozy się potwierdzą, to w ciągu 2 najbliższych tygodni ceny diesla mogą być wyższe nawet o 10 gr/l od benzyny bezołowiowej 95" - dodali.

Z prognozy e-petrol wynika, w najbliższych dniach najpopularniejszą benzynę bezołowiową średnio powinniśmy tankować po 4,95-5,06 zł za litr, podczas gdy za olej napędowy trzeba będzie płacić 4,99-5,10 zł/l. Według analityków w przypadku diesla szans na spadki już praktycznie nie ma.

"W sprzedaży detalicznej w praktyce zniknęła marża operatorów stacji i, aby utrzymać cenę poniżej granicy 5 zł/l, muszą oni już teraz rezygnować z części rabatów handlowych" - wskazali.

Z analiz portalu e-petrol.pl wynika, że tankujący autogaz również powinni przygotować się na minimalne podwyżki. "W przyszłym tygodniu średnio za litr gazu będzie się płacić 1,95 -2,04 zł, ale uspokajamy, że w perspektywie kilku tygodni nie ma raczej szans na to, aby cena tej alternatywy wobec benzyny wyraźnie i trwale przekroczyła próg 2 zł za litr" - prognozują.

Ceny ropy

Według e-petrol, kończący się tydzień przyniósł spadek cen ropy naftowej. Każda kolejna sesja na giełdzie w Londynie kończyła się obniżką, z lokalnym minimum cenowym zanotowanym w trakcie czwartkowego handlu na poziomie 58,92 dol. "W piątkowe przedpołudnie notowania ropy Brent utrzymują się nieznacznie powyżej poziomu 60 dolarów" - wskazali.

Dodali, że kluczowe dla rynku naftowego wydarzenia z ostatnich dni były związane ze zmianami personalnymi. Inwestorzy z optymizmem zareagowali na zapewnienia nowego saudyjskiego ministra ds. energii, księcia Abdel al-Aziza, o tym, że polityka Arabii Saudyjskiej nie ulegnie zmianie.

Ważniejsze dla zachowania notowań ropy okazało się jednak odwołanie Johna Boltona ze stanowiska doradcy amerykańskiego prezydenta ds. bezpieczeństwa. Był on uznawany za głównego zwolennika twardej linii wobec Iranu w polityce zagranicznej USA i jego usunięcie daje szansę na poprawę relacji na linii Waszyngton-Teheran.

Autor: kris / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock