Akcja CBA w związku z przetargiem na ochronę dworców. Zatrzymano jedną osobę

Z kraju

Akcja CBA w związku z przetargiem na ochronę dworców. Zatrzymano jedną osobęCBA
wideo 2/2

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w piątek rano pod Warszawą prokurenta spółki, która konkurowała w przetargu o ochronę dworców przed Euro 2012 i Światowymi Dniami Młodzieży. Zatrzymany ma usłyszeć zarzuty w prokuraturze.

Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA potwierdził zatrzymanie mężczyzny. - Przeszukiwany jest jego dom w podwarszawskiej miejscowości - podał. Śledztwo CBA w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga - zaznaczył Kaczorek.

Jak podało CBA w komunikacie na stronie, "zatrzymany usłyszy w prokuraturze zarzuty".

Śledztwo trwa

Śledztwo dotyczy umowy na ochronę dworców PKP podczas ŚDM.

Według dotychczasowych ustaleń śledczych, w maju 2016 roku PKP S.A. zawarło z jedną z warszawskich spółek (Sensus Group) "niekorzystną umowę" o wartości 1,9 mln zł netto. Umowa dotyczyła "profilaktyki zagrożeń terroryzmem bombowym w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży". Spółka, której prokurentem był zatrzymany, najpierw startowała w przetargu, a potem została podwykonawcą Sensus Group.

CZYTAJ WIĘCEJ O ŚLEDZTWIE W TEJ SPRAWIE W marcu ubiegłego roku CBA zatrzymało pięciu podejrzanych w tej sprawie, a funkcjonariusze przeszukali gabinety i mieszkania prezesa i członków zarządu PKP.

Zatrzymani zostali dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP SA, właściciel warszawskiej spółki realizującej kontrakt, funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu w stopniu majora, prezes innej spółki z branży ochrony biznesu oraz pracownik PKP SA. W wyniku śledztwa w sprawie umowy między PKP i spółką Prokuratura Okręgowa w Warszawie w marcu ub. roku postawiła zarzuty czworgu ówczesnym członkom zarządu PKP SA, w tym byłemu prezesowi. CBA o tym, że pod nadzorem prokuratury prowadzi śledztwo w sprawie niekorzystnej dla PKP umowy na ochronę dworców kolejowych podczas szczytu NATO i ŚDM, informowało w listopadzie 2016 roku.

Jako pierwsze o piątkowym zatrzymaniu poinformowało RMF FM.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter @cbagovpl