Dziewięć osób zatrzymanych przez CBA. "Usiłowanie oszustwa na ponad miliard złotych"

Z kraju

CBACBA o zatrzymaniu 9 osób podejrzewanych o usiłowanie oszustwa na ponad miliard złotych

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało dziewięć osób w związku z podejrzeniem usiłowania oszustwa na ponad miliard złotych przy jednym z przetargów na budowę infrastruktury kolejowej w PKP.

Prowadzone przez funkcjonariuszy CBA postępowanie dotyczy próby utrudniania przetargu publicznego ogłoszonego przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. pod nazwą "Budowa infrastruktury systemu ERTMS/GSM-R na liniach kolejowych PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach NPW ERTMS".

Zamówienie to dotyczyło funkcjonującego w większości państw Unii Europejskiej systemu bezpiecznej kontroli jazdy pociągów.

- Gdyby ten przetarg doszedł do skutku, wówczas PKP straciłyby ponad miliard złotych - powiedział Temistokles Brodowski, naczelnik wydziału komunikacji społecznej CBA.

Zatrzymania

Wśród dziewięciu osób zatrzymanych przez CBA są kierownik i zastępca kierownika Zakładu Instytutu Łączności we Wrocławiu, pięciu przedstawicieli spółki starającej się o uzyskanie kontraktu oraz radca prawny i przedsiębiorca współpracujący z tą spółką.

Do zatrzymań doszło na terenie Mazowsza, Górnego i Dolnego Śląska oraz Pomorza Zachodniego.

Z komunikatu zamieszczonego na stronie Biura wynika, że osoby zatrzymane przez CBA są podejrzane o podjęcie próby utrudnienia zamówienia publicznego, "usiłowanie oszustwa na szkodę PKP PLK S.A. na ponad miliard złotych".

Ponadto osoby te są podejrzane o podjęcie próby działania na szkodę konkurencyjnego oferenta, a w przypadku funkcjonariuszy publicznych - pracowników Instytutu Łączności - także o przekroczenie uprawnień oraz niedopełnienie obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowych.

Wszyscy zostaną doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, gdzie mają usłyszeć zarzuty.

Nierzetelne opinie

Według Prokuratury Krajowej w listopadzie 2017 roku w toku postępowania odwoławczego w przetargu przed Krajową Izbą Odwoławczą doszło do "oszustwa sądowego". Spółka starająca się o kontrakt miała posłużyć się nierzetelnymi opiniami sygnowanymi przez Instytut Łączności - Zakład Kompatybilności Elektromagnetycznej we Wrocławiu - podano w komunikacie. Prokuratura poinformowała, że zatrzymanym osobom prokurator przedstawi zarzuty usiłowania doprowadzenia PKP PLK SA do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 1 mld 102 mln 581 tys. 285 zł i 76 gr - stanowiącej różnicę pomiędzy ofertami spółki starającej się o kontrakt a przedłożoną przez inny podmiot.

Po przeprowadzeniu czynności z zatrzymanymi przez CBA osobami prokurator podejmie decyzję, czy i jakie środki zapobiegawcze zastosować.

Autor: mb//dap / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: CBA