TVN24 Biznes | Z kraju

Oszustwo "na agenta CBA". Biuro ostrzega

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP
Piotr Konieczny o ofensywie cyberprzestępców
Piotr Konieczny o ofensywie cyberprzestępcówTVN24
wideo 2/5
TVN24Piotr Konieczny o ofensywie cyberprzestępców

Centralne Biuro Antykorupcyjne ostrzega przed telefonami od oszustów podszywających się pod funkcjonariuszy CBA. Biuro nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem - podkreślono.

CBA zwróciło uwagę, że w ostatnim czasie po raz kolejny w komunikatach policji pojawiły się informacje o przypadkach "oszustw na funkcjonariusza CBA".

"Scenariusze przestępstw są bardzo zbliżone. Przestępcy nawiązują z ofiarą kontakt telefoniczny, podając się za funkcjonariusza CBA. Sugerują, aby pod pozorem zabezpieczenia oszczędności przelać gotówkę na wskazane konto bankowe bądź podać hasła dostępowe do konta. Ma to zabezpieczyć posiadane oszczędności, a w rzeczywistości prowadzi do wyłudzenia pieniędzy" – podkreślono w komunikacie.

Oszustwa na CBA

Dlatego przedstawiciele CBA przypominają, że Biuro "nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem". Biuro antykorupcyjne nigdy nie informuje też o prowadzonych działaniach, planowanych zatrzymaniach i nie przekazuje takich informacji postronnym osobom, które miałyby "pomóc w przeprowadzeniu akcji".

Biuro ostrzega również przed pobieraniem gotówki z banku i przekazywaniem jej obcym osobom, nawet jeśli wręczają w ramach potwierdzenia odpowiednie "pokwitowanie". Ostrożnie należy podchodzić także do podpisywania wszelkiego rodzaju dokumentów, zakładania kont w banku na czyjąś prośbę, a przede wszystkim do zaciągania kredytów i brania pożyczek na żądanie rzekomych służb. Warto mieć na uwadze, że każdy kredyt, nawet jeśli został wzięty po namowie fałszywego policjanta, czy fałszywego funkcjonariusza CBA, spłacać będzie osoba, która go zaciągnęła.

"Po rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego i opowiedz o zdarzeniu. W razie wątpliwości zadzwoń pod numer 112. Apelujemy do wszystkich, zwłaszcza osób starszych i samotnych, o ostrożność i rozwagę!" - podali przedstawiciele Biura.

Oszustwa internetowe

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w od początku stycznia do końca czerwca 2021 roku co najmniej 1176 starszych osób straciło oszczędności życia w związku z oszustwami popełnionymi metodami "na legendę", czyli między innymi "na policjanta".

Straty wyniosły 63 557 479 zł. Dzięki czujności swojej, osób bliskich bądź np. pracowników banku, w ponad 900 przypadkach nie doszło do przekazania gotówki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Autor:mb/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości