Duża sieć handlowa chce przejąć sklep po Tesco. Jest wniosek

Z kraju

Niedziele handlowe w 2020 rokutvn24
wideo 2/5

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) poinformował, że do urzędu wpłynął wniosek o przejęcie powierzchni handlowej dotychczas zajmowanej przez Tesco. Swoją działalność chce tam teraz prowadzić francuska sieć handlowa Carrefour.

UOKiK podał w komunikacie, że chodzi o sklep zlokalizowany w C.H. Magnolia Park we Wrocławiu przy ul. Legnickiej 58.

"Powierzchnia ta jest obecnie wynajmowana przez Tesco (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie i wykorzystywana do prowadzenia wielkopowierzchniowego sklepu detalicznego w formacie hipermarketu z niewyspecjalizowaną sprzedażą artykułów konsumpcyjnych codziennego użytku" - czytamy.

Urząd informację o wniosku zamieścił na swojej stronie w piątek, choć sam wniosek wpłynął do UOKiK-u wcześniej, bo 31 grudnia ubiegłego roku.

Kolejne sklepy

W czwartek informowaliśmy, że UOKiK wydał zgodę na przejęcie trzech sklepów Tesco przez niemiecką sieć handlową Kaufland.

Dotychczasowi pracownicy Tesco 1 lutego staną się pracownikami Kauflandu, a sklepy - po rebrandingu - mają zostać otwarte w połowie przyszłego miesiąca.

Przedstawiciele Tesco wyjaśniają, że sprzedaż sklepów to element planu dotyczącego skoncentrowania działań w Polsce na formatach mniejszych sklepów, które notują lepsze wyniki. Na potrzebę "poprawy wyników działalności w Polsce" Tesco wskazywało już zresztą wcześniej.

Największe firmy handlowe

Jak wynika z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów w połowie ubiegłego roku, największą firmą handlową w Polsce pod względem przychodów jest Jeronimo Martins. Przychody właściciela Biedronki i drogerii Hebe wyniosły w 2018 roku 51,2 miliarda złotych. Na drugim miejscu znalazł się Lidl z przychodami na poziomie 16,2 miliarda złotych. Podium uzupełniła spółka Eurocash z przychodem na poziomie 16,2 miliarda złotych (różnica jest niewielka). W ramach tej grupy działają między innymi takie marki, jak Groszek, Lewiatan, abc czy Delikatesy Centrum. Na czwartym miejscu największych firm handlowych znalazł się Auchan. W tym przypadku przychody za 2018 rok wyniosły 12 miliardów złotych. Kolejne miejsca w rankingu zajęły: Tesco z przychodem 11,7 miliarda złotych, Kaufland - 10,2 miliarda złotych, Carrefour - 9,2 miliarda złotych, Rossmann - 8,3 miliarda złotych, Żabka - 7,3 miliarda złotych, LPP (właściciel takich marek jak Reserved czy House) - 6,9 miliarda złotych i Euro Net (właściciel sieci RTV Euro AGD) - 6,9 miliarda złotych.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock