Budżet Kancelarii Prezydenta znacząco wzrośnie. Więcej pieniędzy chce też Sejm i Senat

Z kraju

Morawiecki o stanie budżetu po wrześniuTVN24 BiS
wideo 2/5

Kancelarie obsługujące głowę państwa, posłów i senatorów planują na przyszły rok największe wydatki od lat - czytamy we wtorkowej "Rzeczpospolitej". W sumie mają przekroczyć 1 miliard złotych.

Największy wzrost, dokładnie o 25 procent, do 210 mln zł, zaplanowała Kancelaria Prezydenta. Tak zdaniem "Rz" wynika z dokumentów, które wysłano do sejmowej Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich, opiniującej budżety najważniejszych instytucji.

Dla porównania w latach 2014-2016 budżet opiewał na kwotę 168 mln zł. W 2013 roku było to 175 mln zł.

Jakie wydatki

Skąd taki wzrost? W przyszłorocznym zaplanowała 7 mln zł na wydatki związane z referendum, w którym prezydent Andrzej Duda chciałby w listopadzie 2018 roku zapytać obywateli między innymi o wiek emerytalny, kompetencje głowy państwa i stosunek prawa polskiego do unijnego.

Jak przyznał w październiku prezes PiS Jarosław Kaczyński, jego rozpisanie nie jest jednak pewne. Oprócz kosztów referendum Kancelaria wyższe wydatki tłumaczy między innymi zwiększeniem zatrudnienia o 30 etatów i wyższymi kosztami podróży zagranicznych. Głównym powodem są jednak obchody 100-lecia odzyskania niepodległości - podaje gazeta.

Kancelaria wylicza tu między innymi "organizacje posiedzeń Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości, przygotowanie publikacji, aranżację przestrzeni wystawienniczej w rezydencji w Ciechocinku i przygotowanie aranżacji obecnej Sali Formistów w Pałacu Prezydenckim na Salę Orła Białego".

Zdaniem rzecznika prezydenta Krzysztofa Łapińskiego, cytowanego przez "Rz", "stulecie odzyskania niepodległości to wydarzenie zasługujące na godną oprawę".

Więcej pieniędzy dla parlamentu

Wyższy niż w poprzednich latach budżet przedstawiła posłom Kancelaria Sejmu. Projekt zakłada, że budżet wzrośnie o 83 mln zł, by zrealizować między innymi inwestycje budowlane. Jak poinformowała nas Kancelaria, chodzi m.in. o kontynuację budowy budynku dla potrzeb komisji sejmowych oraz planowaną przebudową i rozbudową budynku przy ul. Ludnej. Istotnym wydatkiem inwestycyjnym o charakterze budowlanym jest też dostosowanie tzw. Starego Domu Poselskiego do wymagań ochrony przeciwpożarowej oraz wydatki dotyczące wentylacji i klimatyzacji w jednym z budynków.

Ponadto ogłosiła, że chce dodatkowych 25 mln zł na wydatki związane ze strażą marszałkowską i obsługą gastronomiczną. W sumie budżet Kancelarii Sejmu ma urosnąć o blisko 23 procent, do 591 mln zł.

Kancelaria Senatu chce zwiększyć swój budżet o blisko 32 mln zł, czyli o niemal 18 procent. Ma on wynieść 211 mln zł.

"Wzrost wydatków nastąpił w szczególności w pozycjach budżetu dotyczących finansowania zadań publicznych w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą. Zaplanowane na ten cel wydatki są wyższe w stosunku do 2017 roku o 25 000 tys. zł, tj. o 33,3 proc." - poinformował tvn24bis.pl zespół prasowy Kancelarii Senatu.

Jak dodano, "dotychczasowe środki przeznaczone na wspieranie Polonii i Polaków za granicą pozwoliły w 2017 roku na sfinansowanie jedynie 27 procent kosztów realizacji zadań, objętych wnioskami o udzielenie dotacji celowych".

W projekcie budżetu na 2018 rok zaplanowano także dodatkowe środki na organizację dwóch spotkań międzynarodowych. Wiosną przyszłego roku odbędą się w Warszawie: doroczna sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO oraz szczyt Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej.

Ponadto, zwiększone zostały również wydatki w pozycjach budżetu dotyczących funduszu wynagrodzeń i pochodnych.

Autor: mb/gry / Źródło: PAP, Rzeczpospolita, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24