Budżet na plusie także po listopadzie. "Nadwyżka wyższa niż po październiku"

Z kraju

Morawiecki: po listopadzie pierwszy raz w historii nadwyżka budżetowatvn24
wideo 2/4

Po jedenastu miesiącach bieżącego roku budżet nadal ma nadwyżkę, jest ona wyższa niż po październiku - poinformowała minister finansów Teresa Czerwińska. Zgodnie z ostatnimi szacunkami resortu październik zamknął się nadwyżką w kwocie 6,5 miliarda złotych.

- Utrzymujemy dyscyplinę w wydatkach budżetowych i wysoką dynamikę dochodów podatkowych. Dzięki temu konsekwentnie redukujemy deficyt budżetowy i ograniczamy zadłużenie. Po 11 miesiącach bieżącego roku mamy nadal nadwyżkę. Jest ona wyższa niż po październiku - poinformowała szefowa resortu finansów. Dodała, że cały bieżący rok budżetowy zamknie się deficytem sektora instytucji rządowych i samorządowych na poziomie około 0,5 proc. Produktu Krajowego Brutto. - Krok po kroku budujemy zrównoważone finanse publiczne - podkreśliła minister.

O nadwyżce w budżecie po listopadzie minister Czerwińska informowała na początku grudnia. Nie było wówczas jednak mowy o kwocie.

Budżet po październiku

Zgodnie z ostatnim szacunkowym wykonaniem budżetu państwa, po październiku br. nadwyżka w budżecie wyniosła 6,5 mld zł. Dochody budżetu w tym okresie sięgnęły 309,4 mld zł, tj. 87 procent planowanych, z budżetu wydano natomiast 302,9 mld zł, czyli 76,3 procent zaplanowanej na ten rok kwoty. Według danych MF w okresie styczeń-październik 2018 roku dochody budżetu państwa były wyższe o 14,4 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Dochody podatkowe budżetu państwa były wyższe o 7,7 procent, czyli o około 20,3 mld zł.

MF zwróciło uwagę, że w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego dochody z podatku VAT były wyższe o 5,4 proc. rok do roku; dochody z akcyzy i podatku od gier o 5,2 procent. Jednocześnie dochody z PIT wzrosły o 13,7 procent, dochody z CIT o 16,5 procent, a dochody z podatku od niektórych instytucji finansowych były wyższe o 3,7 procent. "Wysokie dochody z podatku PIT i CIT wynikają z dobrej sytuacji na rynku pracy oraz wysokich wpłat podatku od osób prowadzących działalność gospodarczą w związku z dobrą koniunkturą gospodarczą. Ponadto wysokie dochody z podatku CIT związane są również z działaniami podejmowanymi w celu uszczelnienia systemu podatków dochodowych" - tłumaczył resort finansów w komunikacie.

W ustawie budżetowej na 2018 rok założono deficyt na poziomie 41,5 mld zł. Jednak w uzasadnieniu do projektu budżetu na przyszły rok resort finansów podał, że przewiduje, iż deficyt na koniec tego roku wyniesie 23,76 mld zł.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mf.gov.pl