Z kraju

Bridgestone chce zainwestować w Polsce prawie 200 milionów euro

Z kraju

[object Object]
Stare opony, co z nimi zrobić?TVN Turbo
wideo 2/6

Koncern Bridgestone zapowiedział rozbudowę fabryk w Poznaniu i Stargardzie. W poniedziałek poinformował, że na inwestycje w Polsce zamierza przeznaczyć 194 mln euro.

Rozbudowany ma być także zakład koncernu w hiszpańskim Burgos. Na rozbudowę i zwiększenie wydajności trzech kluczowych zakładów produkcyjnych w Europie, zakup wyposażenia i optymalizację obecnych linii produkcyjnych Bridgestone przeznaczy 266 mln euro.

Chcą więcej produkować

Spółka podała w poniedziałek w komunikacie prasowym, że planowane inwestycje mają na celu zwiększenie możliwości produkcyjnych fabryk, poszerzenie oferty produktowej Bridgestone, oraz udoskonalenie obsługi klienta. Nowe technologie umożliwią zwiększenie wydajności o ponad 20 proc. Inwestycja zostanie zrealizowana w najbliższych pięciu latach. Rozbudowa fabryk zakończy się w 2022 r.

"Rosnący popyt na nasze opony wymógł na nas realizację dalszych inwestycji. To dla nas ważny krok w umocnieniu obecności Bridgestone w regionie, który zapewni dostępność produktów dla naszych partnerów biznesowych" – powiedział, cytowany w komunikacie, prezes zarządu i CEO spółki Bridgestone na obszar Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) Paolo Ferrari.

Rozwój zakładu

Wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski powiedział, że władze miasta doceniają wkład Bridgestone w zwiększanie innowacyjności i dobrą koniunkturę gospodarki stolicy Wielkopolski. "To właśnie między innymi dzięki takim firmom Poznań może się tak prężnie rozwijać. Planowana przez ten koncern kolejna inwestycja cieszy nas, także dlatego, że stanowi potwierdzenie, iż podjęta niemal 20 lat temu przez Bridgestone decyzja, by fabrykę ulokować właśnie w stolicy Wielkopolski, była słuszna" – dodał Solarski.

Fabryka w Poznaniu, powstała w 1998 r., jest jednym z największych pracodawców w regionie - zatrudnia ponad 1,9 tys. osób. Bridgestone Poznań jest jednym z najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych koncernu. Powierzchnia fabryki zajmuje przeszło 260 tys. m kw. Zakład produkuje ponad 31 tys. sztuk opon dziennie. Bridgestone Poznań wytwarza m.in. opony typu run flat, czyli takie, które pozwalają na kontynuację jazdy po ich przebiciu i utracie powietrza.

W zakładzie produkowanych jest niemal 500 rodzajów (rozmiarów) opon. Produkty fabryki w Poznaniu trafiają do ponad 40 krajów, przede wszystkim do Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii. Większość z nich produkowana jest jako pierwotne wyposażenie samochodów.

Zakład w Stargardzie zatrudnia 940 osób. Dzienna produkcja wynosi 4 tys. opon. Najważniejszymi klientami fabryki są m.in. Daimler, Scania, MAN, Volvo.

Grupa Bridgestone ma w Polsce cztery fabryki, spółkę sprzedażową oraz centrum usług wspólnych. Dwa z zakładów produkcyjnych, w Poznaniu i Stargardzie, są jednymi z najnowocześniejszych fabryk opon do samochodów osobowych i ciężarowych w Europie. Pozostałe dwie fabryki, czyli Bridgestone Diversified Products Poland w Żarowie na Dolnym Śląsku i Firestone Industrial Products Poland w Wolsztynie zajmują się produkcją wyrobów gumowych. Koncern zatrudnia w Polsce ponad 3,4 tys. osób.

Autor: gry/ms / Źródło: PAP,tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości