Bramki na A1 będą otwierane w wakacje. Ale jest warunek

Z kraju

Droższe paliwo na stacjach przy autostradach. Dlaczego?tvn24bis.pl
wideo 2/5

Nawet na 45 minut będą mogły zostać otwarte bramki na autostradzie A1 w wakacje. Takie rozwiązania na wypadek korków zostały wprowadzone przez operatora. Ponadto w nowym cenniku zaokrąglono w górę stawki opłat za przejazd autostradą - wynika z informacji udzielonej tvn24bis.pl przez Gdańsk Transport Company.

O wprowadzenie mechanizmów usprawniających przejazd zabiegał resort infrastruktury. Jednym z nich jest nowy cennik, który wszedł w życie 22 czerwca br. Zgodnie z nim kierowcy za przejazd A1 w zależności od odcinka zapłacą od 10 do 30 groszy więcej.

Doszło bowiem do zaokrąglenia stawki opłaty za przejazd dla samochodów osobowych i motocykli całymi odcinkami Autostrady A1: Rusocin - Nowa Wieś z 29,90 zł do 30 zł, Rusocin - Lubicz z 27,90 zł do 28,00 zł oraz Rusocin - Turzno z 26,70 zł do 27,00 zł.

Nowe opłaty mają obowiązywać do 2 września. Zaokrąglenie ma przyspieszyć proces płatności za przejazd, bo nie trzeba będzie wydawać reszty.

Podniesienie bramek

Ponadto na polecenie ministerstwa wprowadzono rozwiązania umożliwiające odstąpienie od poboru opłat od wszystkich kategorii pojazdów na czas do 30 minut.

Będzie to możliwe w sytuacji, gdy średni czas oczekiwania na uiszczenie opłaty w punkcie poboru opłat w Nowej Wsi lub w Rusocinie przekroczy 25 minut.

Jak jednak wskazano w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl, w sytuacjach szczególnych, czyli kiedy 30 minut nie wystarczy do rozładowania zatoru, możliwe będzie wydłużenie czasu otwarcia bramek do 45 minut.

Takie rozwiązanie - jak poinformowało biuro prasowe GTC - będzie można zastosować w okresie wakacyjnych weekendów - od piątku od godz. 16.00 do niedzieli do godz. 22.00 oraz 15 sierpnia od godz. 00:00 do godz. 22.

Ponadto operator autostrady zapewnia, że w okresach największego ruchu będzie pełna obsada stanowisk. W tym czasie na głównych placach poboru opłat będzie także wykorzystywana linia dwukierunkowa oraz zostanie uruchomiony dodatkowy podajnik biletów od strony pasażera na pasie XL.

Część europejskiego korytarza

Autostrada A1, czyli europejska droga E75, jest częścią Trans-Europejskiego Korytarza Transportowego Północ - Południe łączącego kraje skandynawskie z krajami leżącymi nad Morzem Śródziemnym. Korytarz biegnie od Morza Bałtyckiego przez terytorium Czech i Słowacji, aż do Austrii i stanowi nowoczesne połączenie komunikacyjne pomiędzy Gdańskiem a Wiedniem.

Trasa koncesyjnego odcinka A1 o długości 152 kilometrów zaczyna się w Rusocinie koło Pruszcza Gdańskiego na południe od Gdańska, a kończy w Toruniu.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24