Przegląd prasy: Nie chcą pracować na basenach. Nie będzie komu nas ratować?

Z kraju

ShutterstockWiększość obiektów proponuje na etacie wynagrodzenie na poziomie minimalnym

Pływalnie mają problem z zatrudnieniem osób z kwalifikacjami, które mogą czuwać nad bezpieczeństwem. To może odbić się na jakości pracy, a także doprowadzić do czasowych wyłączeń obiektów - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Nowych ratowników można przyjmować tylko na umowę o pracę. Wymaga tego znowelizowany w tym roku kodeks pracy. Tymczasem ratownicy wolą umowy-zlecenia - pisze "DGP".

Wyższe wynagrodzenia

- Są to głównie młode, studiujące osoby. Umowa-zlecenie daje im większą elastyczność w wykonywaniu pracy(...) W ten sposób zatrudnionych jest około 80 proc. ratowników w kraju - tłumaczy Grzegorz Ślaziński z olsztyńskiego WOPR. Umowa-zlecenie pozwala też zarobić więcej. Większość obiektów proponuje na etacie wynagrodzenie na poziomie minimalnym. Pływalnie i baseny tłumaczą, że nie mogą zaproponować więcej, bo nie mają na to pieniędzy. Kadry nie mogą skompletować też prywatne aquaparki i pływalnie. Zapytane przez "DGP" osoby z różnych pływalni odpowiadają, że w skrajnych przypadkach będą musiały zamknąć obiekt.

Autor: tol//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock