Z kraju

Była doradczyni Lecha Kaczyńskiego nową minister rodziny i pracy

Z kraju

[object Object]
Bożena Borys-Szopa nową minister rodzinytvn24
wideo 2/2

Bożena Borys-Szopa została nową minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Posłanka Prawa i Sprawiedliwości we wtorek została powołana na ten urząd przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Elżbieta Rafalska, która do tej pory kierowała resortem, obejmie mandat posła do Parlamentu Europejskiego. Ustępująca minister pełniła tę funkcję od 2015 roku w rządach Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego.

Była doradczyni prezydenta

Bożena Borys-Szopa w okresie od 15 marca 2006 roku do 21 sierpnia 2008 roku sprawowała funkcję głównego inspektora pracy.

Następnie, od 1 listopada 2008 roku pełniła funkcję doradcy prezydenta Lecha Kaczyńskiego do spraw społecznych i kontaktów z partnerami społecznymi oraz prawa pracy i bhp. Pod koniec września 2009 roku została powołana na stanowisko podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta. Pełniła tę funkcję do początku lipca 2010 roku.

Borys-Szopa w 2010 roku startowała w wyborach samorządowych, w których została wybrana na radną sejmiku śląskiego z listy Prawa i Sprawiedliwością. W 2014 roku z powodzeniem ubiegała się o reelekcję, jednak nie dokończyła kadencji.

W wyborach parlamentarnych w 2015 roku została bowiem wybrana na posłankę z okręgu katowickiego. Bożena Borys-Szopa zdobyła blisko 8 tysięcy głosów.

Od listopada pełni funkcję przewodniczącej sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny.

Nagrody

Borys-Szopa jest laureatką Nagrody Pro Labore Securo, przyznawanej przez Centralny Instytut Ochrony Pracy za wybitne zasługi w służbie publicznej na rzecz ochrony człowieka w środowisku pracy oraz Nagrody Państwowej Inspekcji Pracy imienia Haliny Krahelskiej za wybitne osiągnięcia w zakresie ochrony pracy.

W przeszłości nowa minister była członkinią Komisji Krajowej NSZZ Solidarność. Wchodziła także w skład Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności. Wcześniej była zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw bhp w kopalni "Staszic" i PSS "Społem" w Katowicach.

W latach 1998-2002 sprawowała funkcję przewodniczącej Rady Ochrony Pracy przy Sejmie RP, a od 2002 roku była jej wiceprzewodniczącą. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Legislacji.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości