Bank będzie finansował domy z drewna. "Tańsze od murowanych"

Z kraju

Domy z drewna z poparciem Szyszki

Bank Ochrony Środowiska będzie finansował budowy domów z drewna. Argumentuje, że takie budownictwo to "szansa na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych setek tysięcy Polaków" i przyczyni się jednocześnie do "pobudzenia gospodarki".

"Budownictwo drewniane doskonale wpisuje się w proekologiczną misję Banku. Program, z którym wychodzimy, skierowany jest do osób fizycznych, które chcą budować nie tylko oszczędniej, ale także ze zdrowych materiałów oraz z wykorzystaniem najnowocześniejszych rozwiązań proekologicznych" - mówi cytowany w komunikacie Dariusz Grylak, wiceprezes zarządu Banku Ochrony Środowiska.

Projekt będzie realizowany wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i we współpracy z Lasami Państwowymi - oba te podmioty są udziałowcami BOŚ. Według informacji, bank ma oferować długi okres kredytowania oraz rozliczać transze kredytu na podstawie faktur.

Z kolei NFOŚiGW podał, że włączy się w rządowy program Mieszkanie plus. Dodał, że chce wspierać przedsięwzięcia zlokalizowane w słabiej rozwiniętych regionach kraju.

Tańsze i energooszczędne

Według Grylaka, wznoszone w budownictwie szkieletowym domy są nie tylko tańsze od murowanych, ale można je też wznosić znacznie szybciej, wykorzystując przy tym energooszczędne, ekologiczne rozwiązania. Według prezesa, oferta przyczyni się do zmniejszenia obciążeń budżetu domowego poprzez zastosowanie rozwiązań proekologicznych.

Budowę drewnianych domów pod wynajem i stworzenie oferty preferencyjnych kredytów pod budownictwo drewniane zapowiedziały w poniedziałek Lasy Państwowe (LP). Leśnicy chcą też zainwestować w rozwój turystyki, budując małe drewniane hotele czy remontując stare ośrodki wczasowe.

- Budownictwo drewniane to nie tylko szansa na wsparcie mieszkalnictwa, przede wszystkim na terenach wiejskich i podmiejskich, ale także tworzenie nowych miejsc pracy - stwierdził minister środowiska Jan Szyszko.

Jak mówi Konrad Tomaszewski, dyrektor generalny Lasów Państwowych, budownictwo drewniane stanowi dodatkową szansą na dalszy rozwój budownictwa lokalnego, nie tylko na terenach niezurbanizowanych. Lasy Państwowe są przekonane, że w Polsce istnieje nisza dla tego rodzaju inwestycji, a nowy program wsparcia budownictwa "w drewnie" pobudzi rozwój rynku prefabrykatów oraz meblarskiego a także inne sektory gospodarki.

Zdaniem Artura Michalskiego, zastępcy prezesa zarządu NFOŚiGW, budownictwo drewniane sprzyja redukcji emisji CO2 do atmosfery, zatem przynosi także ewidentne korzyści ekologiczne.

Autor: tol/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock