Meksyk "bramą" dla dużej polskiej firmy. Boryszew wziął kredyt, by rozwijać się poza Polską

Z kraju

TVN 24Grupa Boryszew jest jedną z największych grup przemysłowych w Polsce

Jedna z największych grup przemysłowych w Polsce - Boryszew - zawarła w poniedziałek umowę kredytu z BGK w wysokości 10 mln euro. Pieniądze mają trafić na rozbudowę zakładów w Chinach, Indiach i Meksyku zależnej od Boryszewa Grupy Maflow.

- Decyzja o budowie zakładu produkcyjnego w Meksyku jest konsekwencją przyjętej przez nas drogi rozwoju. Chcemy być blisko naszych kluczowych partnerów biznesowych na najbardziej perspektywicznych rynkach motoryzacyjnych. Meksyk jest dla nas "bramą" do krajów NAFTY - podkreślił w poniedziałek na konferencji prasowej wiceprezes Boryszewa Cezary Pyszkowski.

Duża rozbudowa

Jak powiedział, grupa planuje znaczącą rozbudowę mocy produkcyjnych w zakładach w Indiach i Chinach. - Pozyskane w ostatnich latach kontrakty, m.in. dla BMW zaczynają wchodzić w fazę produkcji seryjnej i w najbliższych kwartałach będą widoczne w naszych wynikach finansowych - podkreślił.

Prezes BGK Dariusz Kacprzyk mówił, że jest to pierwsza w Polsce transakcja, w której zabezpieczeniem będą w całości aktywa zagraniczne. Szef BGK liczy na długoterminową współpracę z Grupą Boryszew, która - jak podkreślił - powinna zaowocować w przyszłości kolejnymi kredytami przeznaczonymi na rozwój jej działalności zarówno w kraju, jak i za granicą. Kacprzyk pytany, na jaki okres została zawarta umowa kredytowa, odparł, że chodzi o 5-10 lat. - Uzgodniliśmy, by nie podawać (dokładnego) okresu finansowania - zaznaczył.

Chińska ekspansja

Dyrektor zarządzający Grupy Maflow Piotr Wiśniewski poinformował, że pieniądze pozyskane z BGK wystarczą grupie na obecne potrzeby inwestycyjne. - Z pewnością w przyszłości chcielibyśmy dalej inwestować. Otrzymujemy np. wiele zapytań ofertowych z Chin i niewykluczone, że będziemy myśleli tam o kolejnym zakładzie - zaznaczył.

Kacprzyk mówił też o innych formach wspierania eksportu przez BGK. Chodzi o Fundusz Ekspansji Zagranicznej FIZAN tworzony w ramach Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych BGK. Ma on wspierać zagraniczną ekspansję firm poprzez inwestowanie w zagraniczne podmioty polskich spółek.

- W tym tygodniu obejmiemy pierwsze certyfikaty, co oznacza, że fundusz zostanie zasilony - podkreślił szef BGK. Zadeklarował, że BGK chce przeznaczyć do 1,5 mld zł na działalność funduszu w najbliższych latach.

Polski gigant

Grupa Boryszew jest jedną z największych grup przemysłowych w Polsce z zakładami produkcyjnymi zlokalizowanymi w kilkunastu krajach. Zatrudnia ponad 8 tys. pracowników. Specjalizuje się w produkcji komponentów do produkcji samochodów oraz przetwórstwie metali nieżelaznych. W ub.r. miała ponad 5 mld zł przychodów, a zysk netto przekroczył 155 mln zł. Grupa Maflow produkuje przewody klimatyzacyjne do samochodów. W jej skład wchodzą zakłady produkcyjne zlokalizowane m.in. w Polsce, Francji, Hiszpanii, we Włoszech, Indiach oraz Chinach. BGK to państwowy bank rozwoju, który realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24