Fuzja Pekao z PKO BP "do rozważenia". Jest jednak duża przeszkoda

Z kraju

Pięć opłat bankowych, o których możesz nie wiedziećtvn24bis.pl
wideo 2/3

Koncepcję fuzji PKO BP z Pekao SA warto rozważyć, ale transakcja taka zostałaby wykluczona przez ewentualną fuzję Pekao SA z Alior Bankiem - poinformował Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

W piątek media poinformowały o koncepcji połączenia PKO BP i Pekao SA. Banki zaprzeczyły, że prowadzą takie rozmowy.

- Koncepcyjnie warto taki scenariusz rozważać. Poza koncepcją nic się nie wydarzyło - powiedział we wtorek w TOK FM Paweł Borys, pytany o ewentualną fuzję PKO BP i Pekao, o której spekulowały wcześniej media. - Ale przy połączeniu z Aliorem to są sprzeczne koncepcje. Analiza jest po stronie Pekao SA. Gdy chce z Aliorem, to nie ma mowy o PKO BP - powiedział Borys.

List intencyjny

W październiku Pekao i Alior Bank poinformowały, że przeanalizują możliwości współpracy. W tym celu banki podpisały list intencyjny dotyczący wstępnych analiz wykonalności ich potencjalnej współpracy lub połączenia obu podmiotów. Największym akcjonariuszem obu banków jest PZU. PKO BP i Bank Pekao SA zaprzeczały, że prowadzą rozmowy w sprawie fuzji. Skarb Państwa w PKO BP ma bezpośrednio 29,4 proc. udziałów, w Pekao zaś od czerwca poprzez PZU ma 20 proc., a poprzez Polski Fundusz Rozwoju - 12,8 proc. kapitału.

Autor: tol/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Pekao SA