Nowe opancerzone limuzyny BOR. "Są w stanie przetrwać ostrzał z kałasznikowa"

Z kraju

Tak wygląda Audi A8 L SecurityAudi
wideo 2/2

Biuro Ochrony Rządu kupiło dwie opancerzone limuzyny o łącznej wartości 5 527 542 zł - potwierdziła w środę major Katarzyna Kowalewska, rzecznik prasowa BOR. Auta są w posiadaniu funkcjonariuszy od 21 grudnia 2017 roku.

Jak poinformowała Kowalewska, do postępowania w sprawie zakupu nowych aut zgłosiły się dwie firmy. "Wygrała oferta, której wartość wynosiła 5 527 542, 00 zł" - wyjaśniła w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Biura Ochrony Rządu. Limuzyny zostały dostarczone 21 grudnia 2017 roku. Biuro Ochrony Rządu nie udziela informacji dotyczących wyposażenia zakupionych pojazdów. Z komunikatu nie wynika także, jaka marka wygrała w postępowaniu. Według informacji portalu dziennik.pl chodzi o Audi model A8 L Security.

Jak pisze portal, "jeśli samochody marki Audi, to wybór mógł być tylko jeden - przedłużany model A8 L Security". (http://www.tvn24.pl)

Jak pisze portal, "jeśli samochody marki Audi, to wybór mógł być tylko jeden - przedłużany model A8 L Security". (http://www.tvn24.pl)

Po kraksie

Dziennik.pl poinformował o zakupie przez BOR dwóch opancerzonych limuzyn jako pierwszy. Z ustaleń dziennikarzy wynikało, że pierwotnie planowano kupno tylko jednej limuzyny. Zmiana planów nastąpiła po wypadku, do jakiego doszło 10 lutego 2017 roku w Oświęcimiu z udziałem ówczesnej premier Beaty Szydło.

Rządowa kolumna trzech samochodów (pojazd premier jechał w środku) wyprzedzała fiata seicento. Jego 21-letni kierowca przepuścił pierwszy samochód, a następnie zaczął skręcać w lewo i uderzył w auto szefowej rządu, które następnie uderzyło w drzewo.

BOR rozpoczęło poszukiwania nowej limuzyny, która zastąpiłaby Audi A8 L Security (samochód, który został rozbity w Oświęcimiu) pod koniec wakacji. W przetargu oprócz Audi wystartował również Mercedes, który zaoferował model S600 Guard - wynikało z informacji dziennika.pl.

Biuro Ochrony Rządu pod koniec wakacji rozpoczęło poszukiwania nowej limuzyny, która zastąpiłaby Audi A8 L Security - samochód, który został rozbity w lutym w wypadku ówczesnej premier Beaty Szydło w Oświęcimiu. (http://www.tvn24.pl)

Wygoda i bezpieczeństwo

Biuro Ochrony Rządu nie ujawnia szczegółów wyposażenia pojazdów. Postanowił to sprawdzić jednak reporter TVN24 Sebastian Napieraj.

Jak podkreślał, opancerzone limuzyny są nie tylko bardzo wygodne, ale przede wszystkim bardzo bezpieczne. - Audi A8 L Security jest w stanie przetrwać ostrzał z kałasznikowa i ręcznej wyrzutni granatów. Jest w stanie przetrwać wybuchy podłożonych pod to auto ładunków wybuchowych oraz atak gazowy, ponieważ jest wyposażone w system wentylacji - mówił Napieraj. W Audi zainstalowano również system awaryjnego opuszczania pojazdu. Po wciśnięciu specjalnego przycisku, drzwi w całości odłączają się od karoserii. Żeby wydostać się na zewnątrz, wystarczy je delikatnie wypchnąć. Warto również zauważyć, że auto może kontynuować jazdę, nawet gdyby doszło do przebicia wszystkich opon. O komfort VIP-ów dbają siedzenia z elektryczną regulacją, które są wyposażone w podnóżki oraz funkcje masażu i wietrzenia. Ważąca trzy tony limuzyna wyposażona jest w silnik o mocy 500 KM. Prędkość maksymalna wynosi 210 km/h.

Autor: tol//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Audi