Bon turystyczny także dla seniorów? "Musimy się przyjrzeć, czy poprawki mają ręce i nogi"

Autor:
mp
Źródło:
Radio ZET, PAP
Emilewicz o bonie turystycznym
Emilewicz o bonie turystycznym
wideo 2/8
Emilewicz o bonie turystycznym

Musimy się dokładnie przyjrzeć, czy poprawki Senatu do ustawy o bonie turystycznym mają ręce i nogi. Za wcześnie, by mówić o ich poparciu, musimy się z tym zapoznać - mówił w Radiu ZET wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

W czwartek Senat zaproponował poprawki do ustawy o Polskim Bonie Turystycznym. Najważniejsze merytoryczne zmiany dotyczyły poszerzenia grona beneficjentów bonu turystycznego. Senat zaproponował, by bonem objąć emerytów i rencistów, a także dzieci tych rodziców, którzy pracują za granicą i pobierają tam zasiłki na dzieci wyższe niż 500 zł.

O to, czy Zjednoczona Prawica poprze senackie poprawki, w tym rozszerzenie bonu turystycznego dla seniorów i rencistów, pytany był w niedzielę w Radiu ZET wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel.

- Będziemy się tym propozycjom przyglądać. Często bywa tak, że te poprawki są wrzucane pod publiczkę. Są wrzucane po to, żeby w swoim mniemaniu utrudnić życie Zjednoczonej Prawicy - mówił Fogiel. - One często (poprawki Senatu - przyp. red.) były wcześniej wadliwe. Sejmowa komisja finansów publicznych wskazywała np. na brak źródła finansowania - dodał.

Radosław Fogiel był też pytany o to, czy Sejm, który tymi poprawkami ma się zająć, zbierze się jeszcze przed II turą wyborów. - Czekamy na informację od pani marszałek, kiedy Konwent Seniorów postanowi zwołać posiedzenie Sejmu. My, posłowie jesteśmy gotowi. Zobaczymy, jak sytuacja będzie się rozwijać - odpowiedział.

Bon turystyczny

Zgodnie z ustawą, której projekt skierował do parlamentu prezydent, Polski Bon Turystyczny ma być wsparciem finansowym polskich rodzin. Będzie przysługiwać niezależnie od poziomu dochodów, tak jak w przypadku programu Rodzina 500 plus. Wartość bonu na każde dziecko do 18. roku życia to 500 złotych, dzieci z niepełnosprawnością uzyskują 1 tysiąc złotych.

Nie będą to pieniądze wypłacane na konto rodziców, a cyfrowe świadczenie udzielane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ministerstwo Rozwoju szacuje, że z bonu skorzysta około 6,5 miliona dzieci w wieku do 18 lat.

Bon będzie można wykorzystać w Polsce do opłacenia m.in. pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym.

Obecnie trwają prace nad katalogiem bazy turystycznej. Koordynuje je Polska Organizacja Turystyczna. Według resortu rozwoju bon ma dotyczyć imprez turystycznych realizowanych przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Rozwoju, bon będzie można otrzymać po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak 500 plus. Zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Trzeba go będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Z bonu, który ma być świadczeniem jednorazowym, będzie można skorzystać do marca 2022 roku.

Ustawę o bonie turystycznym Sejm uchwalił 19 czerwca.

Autor:mp

Źródło: Radio ZET, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości