TVN24 Biznes | Z kraju

Handel bonami turystycznymi w internecie. "Takie działania są niezgodne z prawem"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
PAP
ZUS ostrzega przed oszustwami na bon turystyczny
ZUS ostrzega przed oszustwami na bon turystycznyTVN24
wideo 2/6
TVN24ZUS ostrzega przed oszustwami na bon turystyczny

Bonu turystycznego nie można wymienić na gotówkę ani na inne środki płatnicze - przypominają Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Polska Organizacja Turystyczna. Ostrzegają przy tym przed oszustami, którzy w internecie próbują sprzedawać bony.

ZUS podkreśla, że w internecie pojawiły się oferty oszustów, którzy mogą próbować sprzedać bon po okazyjnej cenie - np. bon o wartości 500 zł za 400 zł.

W związku z fałszywymi ofertami Zakład i POT wyjaśniają, że z bonu turystycznego mogą skorzystać tylko osoby uprawnione. Za jego pomocą można zapłacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r.

W razie wątpliwości ZUS zachęca do kontaktu telefonicznego (na nr 22 11 22 111) lub mailowego na adres bon@zus.pl.

Grozi kara

Prawnik z kancelarii Chałas i Wspólnicy Adam Ziębicki zaznacza, że sprzedaż bonu turystycznego jest niezgodna z prawem i grozi za to odpowiedzialność karna.

- Bez względu na towarzyszące temu okoliczności, takie działania są niezgodne z prawem. Ustawodawca na etapie prac legislacyjnych rozpoznał taki proceder i przewidział za niego karę grzywny - nawet do jednego miliona złotych, karę ograniczenia wolności albo, w przypadku najzuchwalszych czynów, karę pozbawienia wolności do lat 3 - informuje prawnik.

I dodaje: - Należy być wyjątkowo czujnym na takie procedery i uważać na oszustów, którzy będą próbowali wyłudzić w ten sposób pieniądze.

Jak zauważa prawnik, nie jest to jedyny przypadek związany z funkcjonowaniem bonu, w którym przewidziano karę grzywny, ograniczenia bądź pozbawienia wolności. Ustawa wprost wskazuje, że zabronione są również działania podmiotów, które w działaniach promocyjnych używają hasła "Polski Bon Turystyczny", nie będąc do niego uprawnionym.

- Przykładowo, przedsiębiorca nieturystyczny, na przykład salon urody, nie może ogłaszać możliwości zapłaty za usługi w salonie środkami znajdującymi się na bonie ani w żaden inny sposób odnosić się do jego funkcjonowania. Przypomnijmy, że bonem można płacić na przykład za hotel czy imprezy turystyczne, czyli aktywności bezpośrednio związane z wyjazdami wakacyjnymi - dodał Ziębicki.

Jak aktywować bon turystyczny - instrukcja
Jak aktywować bon turystyczny - instrukcjaYoutube / Elektroniczny ZUS

ZUS prosi o rozwagę

W ustawie o bonie turystycznym wskazano, że za pomocą bonu dokonuje się płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego, lub organizację pożytku publicznego na terytorium Polski. Za pomocą bonu osoba uprawniona może dokonywać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane na rzecz dziecka, na które tej osobie przyznano dodatek lub świadczenie wychowawcze (Rodzina 500 plus). Ponadto zgodnie z art. 5 ustawy bon nie podlega wymianie na gotówkę, inne prawne środki płatnicze oraz inne środki wymiany.

W internecie, według ZUS, pojawiły się również oferty płatnych usług dotyczących pomocy przy założeniu PUE ZUS i aktywacji Polskiego Bonu Turystycznego. "Prosimy o rozwagę w podejmowaniu decyzji o skorzystaniu z takich usług" - apeluje ZUS.

Zakład i Polska Organizacja Turystyczna przypominają też, że nie należy osobom trzecim udostępniać swojego loginu i hasła do PUE ZUS - klienci ZUS mają tam dostęp do swoich różnych danych - np. do danych na temat zgłoszenia do ubezpieczeń, o zwolnieniach lekarskich, o pobranych zasiłkach. Nikt poza klientem (lub upoważnioną przez niego osobą) nie powinien mieć do nich dostępu - przypomina ZUS.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Autor:kris

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości