Dodatkowe 500 plus na wakacje. Trzeba się spieszyć

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Artur Soboń o waloryzacji 500 plus (wypowiedź z marca 2023)
Artur Soboń o waloryzacji 500 plus (wypowiedź z marca 2023)TVN24
wideo 2/6
TVN24Artur Soboń o waloryzacji 500 plus

Tylko do 31 marca można dokonać płatności za pomocą tak zwanego bonu turystycznego. To świadczenie w wysokości 500 złotych na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością – 1000 złotych. Bonem można opłacić usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce. Ważne, że sam wyjazd może się odbyć w innym terminie.

Choć bonu można użyć do zrealizowania płatności tylko do końca tego miesiąca, to sam wyjazd może się odbyć po 31 marca.

W całym kraju płatność bonami przyjmuje około 28 tys. podmiotów. Lista podmiotów turystycznych, u których można zapłacić bonem, jest dostępna na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej (POT).

Bon turystyczny. Kto może skorzystać?

Bon turystyczny przysługuje rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500 plus w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także jeśli nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r.

Niektórzy rodzice mogą skorzystać z bonu turystycznego, nawet jeśli złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze po 31 grudnia 2021 r. Chodzi o rodziców dzieci urodzonych w ubiegłym roku między 1 października a 31 grudnia, którzy wniosek o 500 plus złożyli w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin dziecka.

Do piątku można było aktywować bon turystyczny
Do dzisiaj można skorzystać z tak zwanego bonu turystycznegoTVN24

Jak aktywować świadczenie?

Aktywacja świadczenia odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wystarczy, że po zalogowaniu na swoim koncie PUE rodzic uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon, otrzymując unikalny 16-cyfrowy numer. Podczas opłaty bonem należy go podać, po czym opiekun SMS-em otrzymuje indywidualny kod, którym potwierdza transakcję.

W przypadku braku zakładki Polski Bon Turystyczny na indywidualnym profilu PUE ZUS osoby uprawnionej, należy złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej stosowny wniosek.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ams

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości