TVN24 Biznes | Z kraju

Pierwszy miesiąc z bonem turystycznym. "Liczba jest bardzo zadowalająca"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Andrzej Wnęk o bonie turystycznym: trafi do nielicznych
Andrzej Wnęk o bonie turystycznym: trafi do nielicznychTVN24
wideo 2/4
TVN24Andrzej Wnęk o bonie turystycznym: trafi do nielicznych

W ciągu pierwszego miesiąca obowiązywania Polacy pobrali 886 tysięcy bonów turystycznych na kwotę 759 milionów złotych - poinformowało Ministerstwo Rozwoju. Do końca sierpnia zrealizowano płatności bonem na kwotę ponad 172 milionów złotych.

Resort rozwoju poinformował w komunikacie, że do programu zapisało się ok. 20 tys. podmiotów turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego, które chcą realizować bon turystyczny.

Do końca marca 2022 roku

- Cieszymy się, że zdążyliśmy z uruchomieniem Bonu Turystycznego jeszcze w czasie wakacji. Tempo było zawrotne, ale dzięki temu wiele polskich rodzin mogło spędzić ostatnie dni lata na wspólnym wypoczynku. Liczba bonów pobranych w pierwszym miesiącu jest bardzo zadowalająca. Czas na pierwsze podsumowanie przyjdzie w październiku - wskazała cytowana w komunikacie wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Minister przypomniała, że bonem można także płacić jesienią, zimą, wiosną czy podczas weekendowych wyjazdów. Będzie to można robić do końca marca 2022 r.

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska zapewniła, że od ponad miesiąca sprawnie realizuje zadania związane z bonem turystycznym. - Świadczenia w formie bonu są przyznawane na każde dziecko, na które przysługuje tak zwane 500 plus, czyli świadczenie wychowawcze albo dodatek wychowawczy, o którym mowa w ustawie o pieczy zastępczej - przypomniała.

Aktywacja bonu turystycznego

Polski Bon Turystyczny można aktywować od 1 sierpnia br. Na platformie PUE ZUS mogą to robić rodzice dzieci do 18. roku życia. Profil na PUE można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Po wejściu na PUE rodzice aktywują bon i otrzymają kod. Sam proces płatności odbywa się poprzez przekazanie numeru bonu podmiotowi oraz za pomocą dwóch kodów potwierdzających zakup w momencie płatności za usługę. Bonem można płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania środków.

Jak aktywować bon turystyczny - instrukcja
Jak aktywować bon turystyczny - instrukcjaYoutube / Elektroniczny ZUS

Bon to elektroniczny dokument przyznawany na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu Rodzina 500 plus. Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i 500 plus im nie przysługuje. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością wsparcie jest dwa razy wyższe i wynosi 1000 zł.

Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do końca marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Lista zarejestrowanych podmiotów jest dostępna na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej www.bonturystyczny.gov.pl oraz na www.polska.travel.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Problemy branży turystycznej

Resort rozwoju wskazał, że skutki obecnego kryzysu wywołanego koronawirusem odczuwalne są w całej branży turystycznej. Zgodnie z przewidywaniami Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju liczba podróży międzynarodowych może spaść w tym roku o 60 proc., a w przypadku drugiej fali pandemii nawet o 80 proc. W Polsce sektor turystyczny odpowiada za ok. 6 proc. PKB i tworzy ponad 700 tys. miejsc pracy, a turyści zagraniczni tylko w 2019 roku zostawili w naszym kraju ponad 37 mld zł.

- Podobnie jak reszta świata, Polska zmaga się ze spadkiem ruchu turystycznego i trudną sytuacją całej branży. Turystyka międzynarodowa - zarówno przyjazdowa, jak i wyjazdowa, jest w tym roku znacznie zredukowana. Przy ograniczeniach dotyczących podróży zagranicznych realizujemy plan wsparcia lokalnej turystyki krok po kroku, z zachowaniem równowagi pomiędzy ochroną zdrowia i bezpieczeństwa Polaków a koniecznością ponownego ożywiania życia gospodarczego - zauważyła wiceprezes POT Anna Salamończyk-Mochel.

Wiceszefowa POT liczy ponadto, że tak jak w pierwszym miesiącu obowiązywania bonu, Polacy będą chętnie korzystali także w tzw. niskim sezonie.

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości